3 tricki aby zwiększyć szansę na kredyt – Kaminski-Finance

Dziś chciałbym Tobie przedstawić 3 tricki aby zwiększyć szansę na kredyt dla spółki w polskim banku. Dlaczego nazywam je „trickami”? Ponieważ te 3 tricki są darmowe lub wymagają minimalnego angażowania pieniędzy, w odróżnieniu do wielu kosztownych biznesplanów, analiz czy zabiegów księgowych. Dzięki nim zdołasz poprawić notowania Twojej spółki w oczach analityka bankowego.

 

Dlaczego warto przygotować się do kredytu?

 

Większość spółek podchodzi do kredytu bankowego „z marszu” – to dość duży błąd. Zwykle wynika on z niewiedzy lub z braku chęci do prawidłowego przygotowania spółki do kredytu. Pomijam oczywiście przypadki, gdy potrzeba kredytowa pojawiła się nagle: kryzys w firmie, niespodziewane zlecenie, ukazanie się ciekawego przetargu. Chodzi mi o sytuacje, gdy kredyt jest planowany od jakiegoś czasu i spółka ma możliwość (choćby w teorii) przygotowania się do niego. Wtedy wskazane byłoby aby pewne elementy swojej sytuacji poprawiła pod kątem banków. Sęk w tym, że sporo zmian wymaga inwestycji: czasowych albo finansowych. Analizy doradców, przemodelowanie ksiąg rachunkowych, biznesplany czy operaty szacunkowe są elementami dość kosztownymi – stąd w tym artykule je pominę. Nie mniej wskażę Ci 3 proste tricki, które możesz wykonać samodzielnie lub używając symbolicznej kwoty pieniędzy a na pewno pomogą/ułatwią Twojej spółce uzyskanie kredytu bankowego.

3 tricki aby zwiększyć szansę na kredyt

 3 tricki aby zwiększyć szansę na kredyt

  • Pilnuj rat – sytuacja w BIK jest kluczowa dla oceny wiarygodności klienta w banku. Tyczy to się zarówno BIK’u firmowego jak i BIK’ów zarządu oraz udziałowców. W tych dwóch ostatnich przypadkach chodzi oczywiście o raty za kredyty prywatne: gotówkowe, samochodowe czy hipoteczne. Kluczowe jest aby w momencie składania wniosku kredytowego dla spółki wszystkie strony wyżej wymienione nie miały opóźnień w swoich ratach. Warto zatem przygotować się do tego i uregulować ewentualne zaległości, które mogły Tobie narosnąć. Dodatkowo warto zapłacić wcześniej zbliżające się raty kredytów, aby mieć pewność, że nie zaskoczy nas nagle informacja o 1-2 dniowym spóźnieniu w racie wynikającym z naszego gapiostwa,
  • Zaświadczenia ZUS/US – każdy bank przy kredycie dla spółki będzie wymagał przedstawienia zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami (koszt 20-30 zł) i składkami ZUS. Warto zatem przygotować je wcześniej aby nie mieć nagonki na pilne ich załatwienie, gdy bank zacznie ich wymagać do wydania decyzji lub uruchomienia kredytu a w naszym urzędzie skarbowym lub ZUS’ie akurat będzie kolejka. Kolejnym elementem istotnym tutaj jest sprawdzenie zawczasu, czy wszystkie należności są uregulowane. Czasem księgowa może źle naliczyć podatek lub składkę ZUS, mogą być problemy z rozliczeniem zwrotu VAT na podatek dochodowy itp. W związku z tym wzięcie „na próbę” zaświadczeń ZUS/US pozwoli nam upewnić się, że mamy obecną sytuację uregulowaną i nawet jeśli procedura bankowa się przedłuży i bank będzie wymagał zaktualizowania ZUS i US to będziemy w stanie bez nerwów je dostarczyć,
  • Pilnuj płatności faktur – bank podczas wnioskowania o kredyt dla spółki zbada wiele współczynników analitycznych. Jednymi z nich są współczynniki sprawności działania pokazujące jak spółka radzi sobie ze spłatą swoich należności oraz płatnością swoich zobowiązań względem kontrahentów. Na oba te czynniki spółka ma wpływ. Ważne jest aby maksymalnie skracać oba te czynniki: namawiać kontrahentów do szybszego płacenia faktur oraz samemu płacić jak najszybciej swoje faktury wystawione przez kontrahentów. WAŻNE: trzeba tu zachować pewnego rodzaju symbiozę. Jeśli zbyt szybko spółka będzie płacić swojej faktury a na pieniądze od kontrahentów/klientów będzie czekać długo to analityk uzna, że spółka nieefektywnie ściąga swoje pieniądze od kontrahentów. Z drugiej strony, jeśli spółka będzie ociągać się z płaceniem swoich faktur jednocześnie szybko odbierając zapłaty od swoich kontrahentów analityk uzna, że spółka nierzetelnie zachowuje się w stosunku do swoich kontrahentów/klientów. Dlatego kluczem jest tutaj skracanie terminów obrotu gotówką zarówno „do” jak i „z” spółki ale pod warunkiem zachowania równowagi między nimi.

 

Jeśli szukasz kredytu dla swojej spółki i potrzebujesz mojej pomocy? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.