Biznesplan pod kredyt – Kaminski-Finance

Starając się o kredyt dla Twojej spółki w różnych sytuacjach możesz spotkać się z kwestią: biznesplan pod kredyt. Szereg kredytów bankowych może wymagać od Ciebie stworzenia takiego biznesplanu. Podstawową kwestią jest jednak zrozumienie samego słowa „biznesplan”. Wielu klientów uważa, że to co maja w głowie to biznes plan, który wystarczy w banku. Niestety tak nie jest. Biznesplan to oficjalny dokument, który musi zawierać pewne kluczowe elementy: opis pomysłu, opis rynku, opis konkurencji, wyliczenia kosztowe, mocne/słabe strony pomysłu i finansowe wyliczenia rozwoju firmy na najbliższe kilka lat (przykładowy znajdziesz TUTAJ). Wobec tego taki dokument będzie zawierał tak naprawdę od kilkunastu, do kilkudziesięciu stron. Często jednak klient przesyła mi „biznesplan” w formie 2-3 stron. Jest to dobry materiał poglądowy dla mnie, jako pośrednika, żeby poznać skrótowo pomysł klienta, jednak dla banku taki dokument jest mało wiarygodny i bez profesjonalnego biznesplanu robionego „ze sztuką” się nie obejdzie.

 

Biznesplan kluczowy w bankach?

 

 

I tu dochodzimy do podstawowej kwestii: biznesplan możesz napisać samodzielnie – czemu nie. Jeśli masz doświadczenie w tego typu dokumentach, wiedzę jak to robić, czas i chęci to śmiało. Jednak w większości przypadków taka praca zlecana jest profesjonalnym firmom/freelancer’om zajmującym się zawodowo pisaniem biznesplanów. A sęk w tym, że nikt nie pracuje za darmo. Wobec tego koszt, jaki będziesz musiał ponieść przy biznesplanie na potrzeby banku średnio będzie wahał się od 4-5 tys do nawet 10 tys. (przy standardowym kredycie inwestycyjnym do ~5 mln zł). Cena oczywiście zależy od regionu, renomy firmy i samego kredytu. Większe i bardziej skomplikowane kredyty będą wymagały lepszych biznesplanów, a co za tym idzie droższych.

 

Biznesplan pod kredyt

I co w związku z tym? A to, że kredyt nigdy, przenigdy nie jest gwarantowany na 100% (pisałem o tym TUTAJ). Więc zawsze, do momentu aż pieniądze z kredytu nie znajdą się na koncie Twojej spółki musisz mieć świadomość, że sprawa jest ciągle otwarta i nie przesądzona. Wobec tego zawsze istnieje ryzyko, że inwestując kilka-kilkanaście tysięcy w biznesplan możesz „zmarnować te pieniądze”. Miej to na uwadze, gdy będziesz wnioskować o kredyt dla spółki na podstawie biznesplanu – koszt jego zrobienia musisz potraktować jako musowy i być może nigdy nie do odzyskania w postaci kredytu.

A tymczasem, jeśli szukasz kredytu bez zabezpieczenia dla Twojej spółki i potrzebujesz pomocy? Zgłoś się TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.