Brak publikacji sprawozdań w KRS – Kaminski-Finance

Brak publikacji sprawozdań w KRS

Dziś opisze dość ciekawy kazus mojego klienta, mówiący o tym, jak brak publikacji sprawozdań w KRS może stanąć na przeszkodzie do uzyskania kredytu bankowego dla Twojej spółki. Dlaczego te sprawozdania finansowe Twojej spółki wgrane do KRS są tak ważne dla analityka? Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z ich braku w KRS?

 

 

 

Sprawozdania finansowe w KRS

 

 

Jedną z podstawowych zasad w księgowości spółek jest ich sprawozdawczość do konkretnych organów. Oprócz Urzędu Skarbowego (czy obecnie KAS) takowe sprawozdanie zgodnie ze sztuką powinno trafić do KRS’u – Krajowego Rejestru Sądowego. Dla banku jest to o tyle ważne, że dostęp do KRS’u jest publiczny. Zatem analityk może internetowo sprawdzić, czy te dokumenty, które otrzymał w papierze od Ciebie przy wniosku kredytowego od Twojej spółki są takie same jak te opublikowane w KRS’ie. Jest to dość kluczowa kwestia – uwiarygadnia w oczach analityka dostarczone dokumenty. Przeważnie takiego wgrania dokonuje księgowa poprzez swoje systemy księgowe, lecz tak samo możesz dokonać tego Ty przez system S24 lub papierowo w placówce Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Brak publikacji sprawozdań w KRS

 

 

 

Dlaczego mój klient nie opublikował sprawozdań w KRS?

 

 

Wbrew pozorom nie jest to kwestia zapominalstwa czy lenistwa a zaplanowana taktyka mojego klienta. Jako stosunkowo młoda, ambitna i mocno rozwijająca się spółka mój klient chciał tym ruchem ukryć wyniki swojej spółki przed głównymi konkurentami na jego rynku. Analogicznie, ten sam ruch wykonali jego konkurenci. Mimo, że przepisy nakazują opublikowanie sprawozdań w określonym terminie, klient świadomie podjął ryzyko narażenia się na karę aby móc zakamuflować swoje wyniki przed swoimi konkurentami. W jego branży znajomość wyników finansowych konkurenta mocno wpływała na politykę cenową i rabatową jego produktów. Stąd tak pieczołowicie starał się ukryć swoje wyniki przed opinią publiczna tak długo jak się tylko dało.

 

Co na to bank?

Niestety, klient otrzymał ode mnie jasne info: w momencie kluczowej analizy w banku będzie zmuszony do wgrania swoich sprawozdań finansowych do KRS’u. Co prawda jest możliwość, aby do czasu już głębszej analizy u analityka bankowego pracować na dokumentach dostarczonych przez spółkę ale nie załączonych do KRS. Jednak jest to tylko pierwszy etap, głównie prowadzony przeze mnie na podstawie moich analiz – później niestety trzeba wgrać sprawozdania do KRS’u aby nie narazić się na antypatię analityka do wniosku kredytowego i w konsekwencji na decyzję negatywną.

 

A tymczasem, jeśli szukasz kredytu dla Twojej spółki i potrzebujesz pomocy zgłoś się TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.