Cel kredytu dla spółki – Kaminski-Finance

Witaj,

Dziś chciałbym poruszyć pozornie banalny temat celu kredytu bankowego. Oczywiście, jak to u mnie zawsze bywa – temat napisało życie a właściwie sytuacja klienta. Uznałem zatem, że warto Tobie opowiedzieć kilka kwestii związanych z tym, jak cel kredytu dla spółki może wpłynąć na uzyskanie samego kredytu.

Pierwszą ważną kwestią jest ustalenie jednej rzeczy: praktycznie każdy bank przy każdym kredycie dla spółki będzie chciał wiedzieć jaki jest cel brania tego kredytu. Bank lubi wiedzieć czy pójdzie on na bieżącą działalność, zakup jakichś maszyn, towaru czy surowców do produkcji. Zatem w każdym wniosku kredytowym znajdzie się pole „cel kredytu”, które będziesz musiał uzupełnić. Czemu banki tak robią? A choćby dlatego, żeby nie wziąć 1 mln kredytu na spółkę i nie wydać tego na turystyczne wycieczki dookoła świata – dla banków kredyt na firmę oznacza, że pieniądze muszą być wydane w celach firmowych.

Cel kredytowy jest dla banków bardzo ważny

 

Zanim jednak zaczniesz panikować, że bank będzie Ci przeglądał wszystkie wydatki włącznie z zakupami niedzielnymi w hipermarkecie to pragnę Cię uspokoić. Czym innym jest sama deklaracja celu we wniosku kredytowym, a czym innym późniejsze rozliczenie kredytu na konkretny cel biznesowy. Co to oznacza? A no to, że banki dzielą kredyty firmowe na celowe i na działalność spółki:

  1. Kredyt celowy – jasno pokazujemy i deklarujemy cel kredytu (np. maszyna XYZ, model ABC), bank udziela finansowania bezpośrednio na ten konkretny cel i będzie oczekiwał rozliczenia go: faktury, zamówienia, dowodu wpłaty u dostawcy. Taki kredyt jest kapkę tańszy, bo bank jasno może sprecyzować i oszacować ryzyko – dodatkowo wchodzą w rachubę wtedy znacznie większe środki (kilka/kilkadziesiąt milionów).
  2. Kredyt na bieżącą działalność spółki – tutaj cel jest po prostu „firmowy” – spółka bierze taki kredyt i wydaje go na cele spółki (bieżące opłaty, towar, drobne inwestycje) bez potrzeby pokazywania faktur i rozliczania każdej złotówki. Jest on minimalnie droższy od kredytu celowego i średnio można w tym kredycie bez innych zabezpieczeń uzyskać do 2 mln zł.

Nie bój się deklarować cel w banku

 

Jak widać, nie ma co panikować gdy bank przy wnioskowaniu o kredyt zapyta o cel. Można wtedy zadeklarować wybrany cel tylko do wniosku i poprosić o kredyt na bieżącą działalność spółki (o ile taka kwota Ci wystarczy). Z drugiej strony, jeśli mamy w planach zakup konkretnej maszyny lub konkretną inwestycję warto sięgnąć po kredyt celowy – zaoszczędzimy trochę pomiędzy oraz bank chętniej da nam taki kredyt, wiedząc na co pójdą pieniądze.

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.