Ceny kredytów bankowych na 2022
Nadszedł czas na aktualizację mojego cyklu o cennikach kredytów bankowych dla spółek. Ostatni mój artykuł z roku 2021 znajdziesz TUTAJ. Dziś opowiem Tobie, jakie ceny kredytów bankowych spółek na 2022 będą obowiązywać w kwestii kredytów zabezpieczonych hipoteką i tych bez hipoteki.
Co składa się na cenę kredytu?
Na wstępie warto abym przypomniał z czego składa się standardowy koszt kredytu bankowego. Jego 2 główne składniki to prowizja bankowa, pobierana jednorazowo za fakt udzielania kredytu oraz oprocentowanie bankowe, czyli ten realny comiesięczny/coroczny koszt. Oczywiście często do tych kosztów dochodzą koszty poboczne: opłata za inspekcję, koszt rzeczoznawcy majątkowego w przypadku kredytów z hipoteką, koszt gwarancji BGK czy choćby koszt rozpatrzenia wniosku kredytowego w niektórych bankach spółdzielczych. Nie mniej nie pojawiają się one zawsze, dlatego skupmy się na prowizji bankowej oraz oprocentowaniu.

Wzrost stóp procentowych
Sytuacja w tym roku jest z goła inna niż w 2021. Pisząc artykuł w styczniu 2021 koszty kredytowe były jednymi z najniższych w historii. Stopy procentowe szorowały na dnie, były bliskie zera. A to wpływało na oprocentowanie kredytu, ponieważ częścią składową oprocentowania jest właśnie poziom WIBOR wywodzący się z poziomu stóp procentowych. Dziś sytuacja jest zgoła inna. Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe z poziomu niemalże zerowego na poziomy 2-25-2,75% (zależnie od stopy). To samo w sobie już mocno podraża kredyty bankowe dla spółek. Problem polega też na tym, że ten artykuł piszę w styczniu 2022 a już na luty Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła kolejne spotkanie – prawdopodobnie w celu kolejnej podwyżki stóp. Dlatego traktuj moje wyliczenia jako aktualne najwyżej na 1 kwartał 2022.
Jak dziś wyglądają ceny kredytów dla spółek?
Jak mantrę będę powtarzał: każdy bank ma swoje ceny – jednak na szczęście kredyty dla spółek charakteryzują się tak podobną polityką cenową, że można przyjąć pewne uogólnienia:
– prowizja bankowa: od 0% do 2,5%-3% (tu bez zmian),
– oprocentowanie: dla kredytów zabezpieczonych nieruchomością średnio od 4% do 5%, dla kredytów bez nieruchomości od 5% do 7-7,5%.
UWAGA: miej na uwadze to, co pisałem wyżej. Cykl podwyżek stóp procentowych dopiero się zaczął, nie wiem jak ceny będą się kształtować w maju, wrześniu czy grudniu 2022. Postaram się aktualizować materiał w miarę możliwości.
A tymczasem, jeśli szukasz kredytu dla Twojej spółki i potrzebujesz pomocy zgłoś się TUTAJ.
Pozdrawiam,
Daniel Kamiński
0 komentarzy