Ile trwa załatwienie kredytu dla spółki? – Kaminski-Finance

Witaj,

Częste pytanie, które pojawia się w moich rozmowach z klientami dotyczy właśnie czasu załatwienia kredytu dla spółki na pełnej księgowości. Ciężko jest precyzyjnie określić ile w Twoim przypadku może to potrwać. Jedyne co mogę napisać, to średnie czasy (widełki) załatwiania takiego kredytu dla poszczególnego jego rodzajów.

 

 

Załatwienie kredytu dla spółki trwa dłużej

 

 

Musisz wiedzieć, że z racji na specyfikę prawną spółki oraz pełną księgowość czas załatwienia takiego kredytu jest znacznie dłuższy niż w przypadku klasycznej działalności gospodarczej opartej o ryczałt czy książkę przychodów i rozchodów.

Moje obliczenia wynikają z doświadczeń moich i znajomych z branży. Musisz też pamiętać, że dużo w tym przypadku zależy od Ciebie: czy sprawnie będziesz dosyłał brakujące dokumenty oraz jak szybko wyjaśniał niejasności i odpowiadał na pytania analityka – to ma ogromny wpływ na czas realizacji.

Zakładając jednak, że klient jest zdyscyplinowany i sprawnie dosyła niezbędne informacje oraz dane, to czasu realizacji kredytów określiłbym tak:

  1. Kredyty „na cele bieżące” bez hipoteki – ok. 1 miesiąca – chodzi mi tutaj o kredyty obrotowe lub ratalne, bez jakiegoś szczególnego celu i bez dawania zabezpieczenia w postaci hipoteki. Z racji na to, że nie trzeba badać nieruchomości i ewentualnego celu, na jaki pójdą kredyty, takie kredyty dla spółki są realnie najszybsze do uzyskania,
  2. Kredyty pod hipotekę – ok. 2 miesiące – dochodzi tutaj aspekt nieruchomości – musi się wypowiedzieć specjalny analityk co do stanu technicznego Twojej nieruchomości, ewentualnych wad prawnych i w końcu realnych cen rynkowych. To generuje dodatkowy czas, jaki bank potrzebuje na realizację takiego kredytu,
  3. Kredyty inwestycyjne – od 2 do nawet 6 miesięcy – chcesz wybudować nowa fabrykę dla Twojej spółki? Kupić nowy park maszynowy? Zmienić zakres produkcji? A może jesteś deweloperem i budujesz apartamentowiec? To wszystko oprócz wszystkich powyższych wymogów powoduje, że bank będzie musiał przeanalizować dokładnie Twój pomysł biznesowy (np. na podstawie biznesplanu). Przez to ten typ kredytu jest bardzo długo analizowany, nierzadko też tyczy się on większych kwot co oznacza dłuższy czas oczekiwania na decyzje i wypłatę.

 

 

Czas realizacji zależy od indywidualnej sytuacji klienta

 

 

Temat kredytu dla spółki to temat długodystansowy. Musisz mieć to na uwadze, gdyby okazało się, że masz ciekawy interes do zrobienia w ciągu tygodnia lub dwóch – wtedy bank może się nie wyrobić z kredytem dla Ciebie. Na szczęście są inne rozwiązania w tym temacie ale o nich dowiesz się w innych postach.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.