Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.? – Kaminski-Finance

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

utworzone przez mar 17, 2021Kredyty0 komentarzy

  1. Strona główna
  2. Kredyty
  3. Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

W dzisiejszym artykule chciałbym opowiedzieć o tym, jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o. tak, aby w przyszłości banki honorowały staż spółki do kredytu bankowego. Jest to o tyle ważne, ponieważ spora część klientów źle dokonuje przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (tzw. JDG) i tym samym przerywa ciągłość historii firmy tracąc szansę na kredyt bankowy dla swojej spółki.

 

Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

 

Jednoosobowa działalność gospodarcza (tzw. JDG) to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Zgodnie z danymi CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej) w Polsce w 2020 było ok. 2,5 mln JDG – dla porównania spółek handlowych ( np. Sp. z o.o.) było ok. 0,5 mln. Co prawda sporo w tej materii się na przestrzeni ostatnich lat zmienia, coraz więcej osób decyduje się na założenie różnego rodzaju spółek, jednak moim zdaniem jeszcze długie lata to właśnie JDG będzie najpopularniejszą w Polsce formą prowadzenia działalności. To co trzeba wiedzieć zakładając jednoosobową działalność gospodarczą to fakt, że jest ona jedną z najszybciej zakładanych form prowadzenia biznesu w Polsce – czas rejestracji może wynieść nawet 24h.

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

Cechy jednoosobowej działalności gospodarczej wyróżniające ją na rynku są proste: 

  • bezpośrednie połączenie osobowe i majątkowe z właścicielem, 
  • jednoosobowa reprezentacja, 
  • bezpośredni przepływ kasy firmowej (po opodatkowaniu) do dochodów właściciela. 

To, co trzeba wiedzieć zakładając jednoosobową działalność gospodarczą to to, że ma ona także swoją jedną istotną wadę: w ramach takiej firmy właściciel odpowiada za jej długi całym swoim majątkiem. Jest to istotne ryzyko, jakie często zniechęca poszczególne osoby do posiadania JDG na rzecz spółek handlowych (dodatkowym atutem może być wysokość podatku: 9% dla małych spółek w stosunku do 17/19% dla klasycznych JDG).

 

Przekształcenie JDG w spółkę z o.o.

Przekształcenie JDG w sp z o.o.. jest o tyle ważne, że pozwala starać się takiej spółce o finansowanie bankowe. W czym problem? Banki bardzo restrykcyjnie podchodzą do stażu spółki – skracając moją myśl, spółka staje się dla banku klientem do udzielenia kredytu dopiero po 12 miesiącu działalność, a idealnie po 24 lub nawet 36 miesiącach. Wcześniej uzyskanie kredytu jest najczęściej niemożliwe. Oczywiście od każdej zasady są wyjątki (opisałem je TUTAJ) i jednym z nich jest właśnie przekształcenie JDG w spółkę zgodnie z zasadami Kodeksu Spółek Handlowych. Ta forma „wejścia w spółkę” opisuje artykuł 584 z Kodeksu Spółek Handlowych i zgodnie z nim, przedsiębiorca powinien m.in. sporządzić plan przekształcenia, poddać go ocenie biegłego rewidenta i dokonać stosownych formalności sądowych. Jest to zatem procedura dłuższa i droższa, niż założenie spółki od zera (lub zakup z rynku wtórnego), jednak jak już pisałem jest to jedna z niewielu możliwości aby ominąć bankowy wymóg stażu spółki do uzyskania kredytu bankowego.

 

 

Podatek a przekształcenie JDG w spółkę z o.o.

Ciekawą kwestią przy przekształcaniu z JDG w spółkę (w tym wypadku Sp. z o.o.) jest fakt, że jeśli jest to tzw. „spółka jednoosobowa”, tzn. utworzona i zarządzana przez tą samą osobę, która była właścicielem JDG to majątek wniesiony do spółki nie będzie w żaden sposób opodatkowany. Oczywiście chodzi mi tutaj o to, że to nie samo wniesienie majątku do spółki jest opodatkowane, bo tak oczywiście nie jest. Ciężko, żeby każdy zakup w przyszłości majątku na spółkę był w jakiś sposób dodatkowo opodatkowany. Chodzi mi o to, że „wyjęcie” maszyn/urządzeń/nieruchomości z JDG jest standardowo opodatkowane. Dopiero przejęcie majątku JDG przez spółkę w formie przekształcenia zwalnia JDG z odprowadzenia podatku od tego majątku.

Nazwa firmy po przekształceniu JDG w spółkę z o.o.

Kolejną ciekawostką jest zapis art. 584 pkt. 3 Kodeksu Spółek Handlowych mówiący o nazwie spółki, która powstanie po przekształceniu z JDG. Zgodnie z tym artykułem, jeśli spółka będzie miała inną nazwę niż wcześniejsza JDG to przez okres roku w nazwie należy używać zwrotu „dawniej XYZ [tu nazwa JDG]”. Po roku można już stosować tylko nową nazwę spółki, bez zważania na jej historię w nazewnictwie.

 

Zalety przekształcenia JDG na spółkę z o.o.

Pomijając aspekty prawne i podatkowe, kluczową korzyścią w kontekście polskich banków jest właśnie dostęp do kredytowania bankowego. W przypadku zamknięcia działalności gospodarczej i utworzenia w jej miejsce spółki mielibyśmy ogromne trudności w uzyskaniu kredytu bankowego w naszym kraju. Jednak fakt przekształcenia  w spółkę z JDG w ramach przepisów Kodeksu Spółek Handlowych usuwa ten problem, pozwalając negocjować z analitykiem bankowym udzielenie kredytu dla Twojej spółki powołując się na ciągłość stażu z JDG.

 

Jeśli szukasz kredytu dla swojej spółki i potrzebujesz mojej pomocy? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.