Witaj,

Dziś chciałbym poruszyć dość nietypowy temat, o którym być może nie widziałeś. Kapitał zakładowy. Pamiętasz go jeszcze? W momencie zakładania swojej spółki musiałeś wybrać jego wysokość i wpłacić (wnieść) go do spółki. Niby taki prosty banał ale ma spore znaczenie dla banków. O czym mówię? W roku 2009 doszło do zmian i obniżono minimalny kapitał zakładowy do kwoty 5000 zł (w przypadku najpopularniejszych Sp. z o.o.). Zapewne miało to na celu rozpropagowanie i spopularyzowanie różnego rodzaju spółek jako alternatyw dla klasycznych  działalności gospodarczych. Z drugiej strony obniżyło to wymagania stawiane przed założycielami tego typu spółek, pozwalając wielu osobom, których do tej pory nie byłoby stać na założenie takiej spółki, takową właśnie założyć.

Kapitał zakładowy jest bardzo ważny dla banków

W czym zatem problem? W tym, że przed 2009 rokiem  wysokość kapitału zakładowego była znacznie wyższa i tym samym dokonywała się poniekąd „selekcja” przedsiębiorców (czy słuszna czy nie to druga sprawa). Trzeba było posiadać większy wkład (pieniężny/materiałowy) aby takową spółkę założyć. Z racji na obniżenie minimalnego kapitału zakładowego wielu przedsiębiorczych ludzi dostało szanse aby założyć swoje spółki – wśród nich, jak to w życiu bywa, znaleźli się także ludzie nierzetelni i nieuczciwi. I tutaj jest cały sęk sprawy – banki wiedzą o tym fakcie. Z perspektywy banków obniżenie wymogów na kapitały zakładowe podwyższyło ryzyko kredytowe – do władz spółek doszli niekiedy ludzie, którzy nie powinni. Wobec tego banki zaczęły bardziej restrykcyjnie traktować spółki pod kątem kredytowania.

Jak to się przekłada na praktyczną analizę spółki pod kredyt? Ano wprost: im większy kapitał zakładowy, tym lepsza ocena potencjalnego klienta. Zatem im większy kapitał zakładowy założysz na start, tym lepiej będzie traktowany w banku. Drugą sprawą jest to, że w trakcie rozwoju firmy warto pamiętać o podwyższaniu kapitału zakładowego. Dlaczego? Jak myślisz, co będzie o Twojej spółce sądził analityk widząc, że robisz milionowe obroty a kapitał zakładowy masz na podstawowym poziomie 5.000 zł? No właśnie, nie wygląda to zbyt poważnie. Zatem pamiętaj, że nawet podczas rozwoju Twojej spółki warto pamiętać o podwyższaniu kapitału zakładowego cyklicznie aby budować dobry wizerunek wśród banków.

Warto także, abyś planując staranie się o kredyt bankowy sprawdził swój kapitał zakładowy – jeśli wynosi on minimalną możliwą kwotę 5.000 zł, to moją sugestią będzie podwyższenie go. Minimalny możliwy kapitał zakładowy zawsze jest źle oceniamy przez banki i utrudnia uzyskanie kredytu bankowego.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *