Kiedy przyda się biznesplan? – Kaminski-Finance

We wcześniejszym artykule opisywałem kwestie związane z biznesplanem w kredytach (zobacz TUTAJ). Dziś chciałbym opowiedzieć Tobie, kiedy przyda się biznesplan. A właściwie inaczej: przy jakich kredytach bank będzie od Ciebie wymagał biznesplanu?

To, że w określonych sytuacjach i przy określonych kredytach biznesplan będzie wymagany jest dla Ciebie zapewne oczywiste. Co prawda większość kredytów na potrzeby bieżące spółki takiego dokumentu nie wymaga (choćby taki KREDYT), jednak jest kilka momentów, w których bank poprosi Cię o przygotowanie i przedstawienie biznesplanu pod kredyt:

Biznesplan przy kredycie w banku

  • Kredyt inwestycyjny – przy kredycie inwestycyjnym opiewającym na duże kwoty bank zawsze poprosi Twoja spółkę o przygotowanie biznesplanu, który będzie zawierał opis całej inwestycji, jej mocne i słabe strony, analizę konkurencji oraz jasne wyliczenia opłacalności tej inwestycji. Taki kredyt inwestycyjny może dotyczyć zarówno budowy obiektów (np. nowa hala produkcyjna) jak i zakupu parków maszynowych, budowy osiedli na sprzedaż czy choćby postawienia farmy fotowoltaicznej. Jest to najbardziej oczywisty przykład, kiedy bank będzie wymagał od Ciebie biznesplanu.

 

Kiedy przyda się biznesplan?

  • Nowa spółka – kolejnym przypadkiem jest kredyt dla nowej spółki. Tak jak opowiadałem TUTAJ, nowe spółki maja bardzo trudną drogę do uzyskania finansowania w banku. Nie mniej jest kilka wyjątków, przy których bank może przychylić się do udzielenia finansowania takiej spółce. Jednym z nich jest właśnie dobrze napisany biznesplan. Jeśli spółka posiada bardzo dobry pomysł, jest w stanie dobrze go przedstawić w banku w postaci biznesplanu, to nawet mały staż działalności nie musi być wtedy dla banku przeszkodą.
  • Kredyty dotowane z UE – ostatnim przypadkiem, gdzie biznesplan do kredytu może być niezbędnym elementem, są kredyty dotowane z UE. Ten wymóg często pochodzi od samych instytucji unijnych, które dotując za pośrednictwem banków oprocentowanie kredytu, oczekują jasnego rozliczenia się z powierzonych pieniędzy. Analogiczna sytuacja może wystąpić gdy Twoja spółka wnioskuje o kredyt jako wkład własny do dotacji Unijnej – w takim przypadku bank także może oczekiwać biznesplanu od Ciebie. Plus jest taki, że takowy i tak Twoja spółka będzie musiała stworzyć pod dotację unijną, zatem lwią część roboty będzie już zrobiona.

 

Szukasz kredytu dla swojej spółki? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.