Kredyt bankowy dla spółki deweloperskiej – Kaminski-Finance

Pewnie wielu prezesów w tym kraju zadaje sobie pytanie: czy spółka celowa deweloper otrzyma kredyt bankowy na realizację swojej inwestycji? Pytanie jest zasadne, bo tak jak pisałem w tym artykule “Jaki jest minimalny staż spółki do kredytu”, nowe spółki mają olbrzymie problemy z uzyskaniem finansowania. Powód: ich „żywotność” – statystyka jest nieubłagana. Do pierwszych 12 miesięcy cała masa spółek bankrutuje lub ma istotne problemy finansowe. W związku z tym banki boją się takich klientów, wolą poczekać, aż spółka klienta „okrzepnie” na rynku i wtedy rozważają jej finansowanie.

Kredyt deweloperski dla spółek?

Jednak sytuacja mocno zmienia się w przypadku spółek deweloperskich, które powołują nową spółkę na nowy projekt budowlany. Jest to dość powszechna praktyka: mamy jako deweloper pomysł na nowe osiedle. Powołujemy nową spółkę córkę do budowy tego osiedla. Dzięki temu deweloper mocno upraszcza swoje działania w zakresie rozgraniczenia jednej inwestycji od drugiej. Idąc jednak zgodnie z zasadami bankowymi, taka „nowa” spółka deweloperska nie powinna otrzymać kredytu w banku. Okazuje się jednak, że jest to jeden z kilku wyjątków bankowych, które pozwalają udzielić kredyt bankowy dla nowej spółki. Dlaczego?

Kredyt bankowy dla spółki deweloperskiej

Dlaczego firma deweloperska może otrzymać kredyt bankowy?

Istnieją dwa powody, dlaczego spółka deweloperska może otrzymać kredyt bankowy:

  1. Poręcza spółka matka – dużym atutem jest tutaj „zwierzchność” spółki matki, która przeprowadziła już kilka inwestycji i ma doświadczenie oraz zasoby do „pomocy” nowej spółce w realizacji kolejnego kontraktu. Sama w sobie spółka matka jest w takiej sytuacji analizowana przez bank i to jej wyniki, staż, wykonane projekty pokazują, jak realizowana będzie nowa inwestycja przez spółkę córkę. Dodatkowo może dosłownie poręczyć za kredyt dla spółki córki, obniżając w ten sposób znacząco ryzyko kredytowe w banku,
  2. Przepisy prawa – po serii spektakularnych bankructw deweloperów w latach poprzednich i zostawieniu ich klientów „na lodzie”, przepisy prawa wprowadziły instytucję rachunku powierniczego (więcej o nim TUTAJ). W astronomicznym skrócie, klienci (lub ich banki hipoteczne) wpłacają środki na mieszkanie/dom na specjalny rachunek, z którego bank „wydziela” odpowiednie póle zgodnie z harmonogramem budowy. Ma to ograniczyć ewentualne oszustwa dewelopera, a w przypadku faktycznego bankructwa, pozwolić nowemu deweloperowi na kontynuowanie budowy (lub zwrot środków klientom).

Kredyt deweloperski dla nowej spółki celowej jest jak najbardziej możliwy. Oczywiście on też posiada pewne obwarowania, jednak dzięki renomie spółki matki oraz klarownym przepisom prawnym jest on znacznie bardziej dostępny niż kredyt dla nowej spółki z innej niż deweloperska branży.

 

Szukasz kredytu dla swojej spółki? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.