Kredyt dla spółki pod przetarg – Kaminski-Finance

Kredyt dla spółki pod przetarg

W dzisiejszym artykule chciałbym omówić kwestie kredytu bankowego dla spółki na konkretny cel inwestycyjny: zakup gruntu, zakup hali, budynku czy maszyny. Kwestią kluczową jest to, że będę opisywał kredyt dla spółki pod przetarg, czyli sytuację, gdzie przedmiot kredytu będzie pochodził z przetargu publicznego. Ma to dość duże konsekwencje dla samego uzyskania kredytu bankowego dla spółki.

 

 

 

 

Przetarg oraz licytacja komornicza

 

 

Na potrzeby naszego rozważania o takim kredycie rozszerzę temat o licytacje komornicze. Nie chodzi mi o to, czy dana nieruchomość/maszyna jest sprzedawana przez jednostki publiczne w przetargu czy licytowana przez komornika ale o sam mechanizm możliwości zakupu tej rzeczy. Innymi słowy chodzi o model, gdy Twoja spółka nie może ot tak w każdej chwili pójść do sprzedającego i kupić daną nieruchomość/maszynę tylko musi przystąpić do konkretnej licytacji/przetargu, gdzie (teoretycznie) w jasno określonych zasadach będzie licytować się z innymi oferentami (spółkami/firmami) o możliwość zakupu tej nieruchomości/maszyny.

 

Kredyt dla spółki pod przetarg

 

 

 

Przetargi/licytacje problematyczne dla banków

 

 

Banki co do zasady same w sobie nie mają problemów z tym, aby Twoja spółka wzięła udział w przetargu czy licytacji. Jeśli Twoja spółka ma zapewnione środki, to może brać udział w licytacji/przetargu bez żadnych ograniczeń. Kwestia komplikuje się, gdy środki na udział w przetargu/licytacji będzie musiał zapewnić bank (albo chociaż ich większa część). Chodzi mi o to, że inaczej wygląda sytuacja gdy Twoja spółka chce kredyt „niecelowy” (np. kredyt obrotowy, ratalny „na rozwój firmy”, na cel dowolny) – wtedy bank zapewnia środki, a Twoja spółka wykorzystuje je do zapłaty za nieruchomość/maszynę w przypadku wygranej. Problemy zaczną się dopiero w sytuacji, gdy ma to być kredyt celowy, czyli taki, w którym jasno spółka wskaże na co pójdą środki z kredytu (np. kredyt inwestycyjny na zakup maszyny z licytacji komorniczej czy kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z przetargu dla spółki). A jakie dokładnie to problemy?

 

1 problem: dostęp do danych

Kredyt inwestycyjny wymaga dość dokładnego określenia przedmiotu inwestycji. Dodatkowo w czasie analizy kredytowej analityk może prosić o dodatkowe dane, informacje, dokumenty czy zdjęcia do podjęcia decyzji. Wtedy właśnie może dojść do kwestii spornej, w której instytucja ogłaszająca przetarg lub komornik nie będą chętni do sprawnego uzupełnienia brakujących danych. Wyobraź sobie sytuację, w której chcesz z licytacji komorniczej kupić specjalistyczną maszynę a bank prosi o dosłanie np. zdjęć tabliczki znamionowej. Może się okazać, że komornik nie będzie mieć takowych zdjęć dostępnych a sama maszyna do czasu przeprowadzenia licytacji będzie w rękach dłużnika, który może nie być chętny do pomocy przy licytacji jego majątku. Analogicznie problemem dla wielu urzędów czy instytucji publicznych może być dosyłanie dokumentów i informacji niezbędnych do decyzji kredytowej w danym banku.

2 problem: czas realizacji

Kolejnym problemem może być czas realizacji takiego kredytu na zakup nieruchomości lub maszyny z przetargu/licytacji. Każdy przetarg i licytacja ma swój czas trwania i czas do którego należy wpłacić pieniądze za wygraną licytację/przetarg. Przeważnie od momentu wygrania takiego przetargu/licytacji ma się od 14 do 30 dni na dokonanie płatności za przedmiot licytacji/przetargu. I tu może pojawić się problem z bankiem, ponieważ w przypadku spółek bank może potrzebować więcej czasu na wydanie decyzji kredytowej i wypłatę środków z kredytu. Najzwyczajniej w świecie 14-30 dni to najczęściej zbyt krótki okres na otrzymanie decyzji kredytowej na większą kwotę kredytu. Kluczem tutaj może być jedynie perfekcyjne przygotowanie transakcji wcześniej: skompletowanie wszelkich możliwych dokumentów przed przystąpieniem do przetargu/licytacji a po wygranej, perfekcyjna współpraca na linii: Twoja spółka – bank – urząd/komornik. W innym przypadku może zabraknąć czasu na dokonanie wpłaty za wygraną licytację/przetarg.

Reasumując, zakup nieruchomości/maszyny z licytacji komorniczej lub przetargu jest możliwy ale jednocześnie obarczony bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia. Aby odnieść sukces w tej procedurze Twoja spółka musi być perfekcyjnie przygotowana do wnioskowania o kredyt na zakup nieruchomości/maszyny z licytacji/przetargu.

A tymczasem, jeśli szukasz kredytu dla Twojej spółki i potrzebujesz pomocy zgłoś się TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.