Kto reprezentuje spółkę przed bankiem? – Kaminski-Finance

Kto reprezentuje spółkę przed bankiem?

Dziś może trochę przewrotny temat ale raz na zawsze chciałbym wyjaśnić Ci, kto reprezentuje Twoją spółkę przed bankiem. Jest to ważne nie tylko w przypadku dostępów do kont, składania zleceń przelewów czy pobierania wyciągów ale szczególnie przy wnioskowaniu o kredyt dla spółki. Wtedy warto wiedzieć kto jest umocowany do reprezentowania spółki przed bankiem aby nie narazić się na to, że wniosek kredytowy podpisze nie ta osoba co trzeba i zostanie on np. po 2 tygodniach zwrócony z banku do poprawki.

 

 

Kto reprezentuje moją spółkę?

 

 

Dla części osób temat może wydać się banalny, nie mniej spora ilość udziałowców i prezesów nie jest w stanie na szybko odpowiedzieć, kto de facto jest umocowany do reprezentowania spółki w banku. Logika podpowiada, że powinien to być prezes spółki, jednak życie pisze wiele różnych scenariuszy. Przykładowo może być tak, że Twoją spółkę zakładałeś już jakiś czas temu i dodaliście ze udziałowcami inne niż standardowe zapisy określające kto może np. podpisać umowę kredytową spółki. A jakie to zapisy? A np. takie, że do reprezentowania spółki upoważniony jest prezes spółki łącznie z jeszcze jednym członkiem zarządu. Albo, że prezes może kontaktować się z bankiem ale jeśli chciałby zaciągnąć kredyt powyżej pewnej określonej kwoty to musi mieć na to zgodę udziałowców. Banki, jako dość sformalizowane instytucje mocno przestrzegają tego, kto może zaciągać dane zobowiązanie w banku oraz kto w ogóle jest uprawniony do podpisania wniosku kredytowego.

 

 

Kto reprezentuje spółkę przed bankiem?

 

Gdzie znajdę informację?

 

 

Jeśli nie jesteś pewien, kto de facto może w imieniu Twojej spółki reprezentować ją przed polskimi bankami bo np. spółkę powoływałeś już dawno a akurat pod ręką nie masz aktu notarialnego założenia spółki, to nic straconego. Aktualna informacja na ten temat znajduje się w Krajowym Rejestrze Sądowym (wyszukiwarka jest TUTAJ). Wpisując dane Twojej spółki wyszukasz jej wpis do rejestru KRS a w nim w Dziale 2, pozycji 1 znajdziesz informację jakie w Twojej spółce panują zasady co do reprezentacji przed bankiem. Wersji i możliwości może być kilka, standardowo jednak najczęściej spotykam:

  • Każdy członek zarządu może samodzielnie reprezentować spółkę (Sp. z o.o., Spółka Akcyjna),
  • Spółkę może reprezentować kilku członków zarządu łącznie (Sp. z o.o., Spółka Akcyjna)
  • Każdy wspólnik spółki może ją reprezentować samodzielnie/wspólnie (Spółki Cywilne, Spółki Jawne),
  • Komplementariusz jest uprawniony do reprezentacji spółki komandytowej (Spółka Komandytowa)

Oczywiście możliwości i wersji jest znacznie więcej. Ja wymieniłem tylko te najpopularniejsze. To jak to wygląda w Twojej spółce musisz sprawdzić w wcześniej wymienionym przeze mnie rejestrze KRS i pilnować tych zasad zarówno przy podpisywaniu wniosków kredytowych, jak i później przy umowie kredytowej.

A prokurent lub pełnomocnik?

 

 

Często w rożnego rodzaju spółkach występuje osoba prokurenta czy pełnomocnika. Tutaj radzę być szczególnie czujnym. Dla banków prokurent czy pełnomocnik spółki to temat „śliski” i banki podchodzą do takich funkcji z rezerwą. O ile jeszcze rozmowy wstępne, ustalanie oferty czy negocjacje handlowe są dopuszczalne, o tyle w przypadku podpisywania już umowy kredytowej banki będą bardzo mocno naciskać na podpisanie przez umocowane do tego osoby z zarządu lub wspólników. Nawet jeśli bank zgodzi się na podpisanie umowy kredytowej przez prokurenta czy pełnomocnika, to szczegółowo zbada jego umocowanie (pełnomocnictwo/zapisy w akcie spółki mówiące o prokurencie) do podpisania umowy kredytowej. Jeśli zapisy tych dokumentów nie będą sprecyzowane i nie budzące wątpliwość, bank odmówi podpisania umowy kredytu przez prokurenta/pełnomocnika.

Jeśli szukasz kredytu dla swojej spółki i potrzebujesz mojej pomocy? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.