Kupno spółki a przejęcie jej kredytu – Kaminski-Finance

Kwestia ta często pojawia się w różnych rozmowach z klientami. Często wielu klientów teoretyzuje: co będzie z kredytem na kupowanej spółce po jej formalnym zakupie? Innymi słowy jak zachowa się bank w sytuacji kupna spółki i przejęcia jej kredytu przez nowych udziałowców. Paradoksalnie pytanie jest dość ważne i zaraz rozwinę myśl.

Pomyśl 2 razy zanim kupisz spółkę z kredytem

 

Powodów o takie pytanie oczywiście może być wiele. Od zakupu spółki ze względu na jej jakość/wartość, która przy okazji ma już przyznany kredyt bankowy w formie linii, debetu czy obrotówki, po celowy zakup danej spółki tylko po to, aby uzyskać dostęp do tego właśnie kredytu. W każdym z przypadków jednak warto mocno przemyśleć ten ruch pod kątem właśnie istniejącego już kredytu bankowego.

 

Kupno spółki a przejęcie jej kredytu

 

Bank jak to bank – „ryzyk fizyk” z kontynuacją kredytu

 

Okazuje się bowiem, że to nie działa w ten sposób, że kupując spółkę wchodzisz z automatu w posiadanie kredytu spółce wcześniej udzielonego. Oczywiście sprawa jest indywidualna ale w większości przypadków bank zabezpiecza się na takie wypadki i będzie wymagał w takiej sytuacji ponownej analizy sytuacji kredytowej spółki (np. sprawdzenia baz bankowych udziałowców, więcej info TUTAJ). W takiej sytuacji jeśli przy ponownej analizie sytuacja spółki (lub udziałowców/zarządu) bank będzie miał zastrzeżenia do sytuacji ekonomicznej spółki lub innych parametrów, odmówi kontynuacji kredytu i poprosi w trybie pilnym o zwrot kapitału kredytu.

Może się zatem okazać, że na dzień dobry po zakupie spółki zaczną się problemy z finansowaniem bankowym. Pół biedy, jeśli pilna spłata kredytu będzie w zasięgu finansowym spółki. Gorzej, jeśli wolnych środków nie będzie a bank takowej spłaty będzie oczekiwał. Miej to na uwadze przed samą transakcją zakupu spółki i oprócz kondycji spółki, jej baz bankowych, sprawdź też w aktualnym banku kredytującym jaką mają aktualna politykę w przypadku zakupu spółki, którą finansują.

 

Kończąc mój przydługi wywód: jeśli jesteś zainteresowany kredytem dla spółki to zapraszam, zgłoś się: TUTAJ

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.