Nowości w kredytach dla spółek w 2022 – Kaminski-Finance

Nowości w kredytach dla spółek w 2022

Zaczął się nowy rok 2022 i tym samym na rynku pojawiło się kilka rzeczy, które chciałbym Tobie przekazać już teraz. Warto się z nimi zapoznać aby mieć na bieżąco nowości w kredytach dla spółek w 2022 w głowie. Ułatwi to Twojej spółce wnioskowanie o kredyt bankowy w 1 połowie 2022 roku.

 

 

 

Wzrost stóp procentowych

 

 

Wzrost stóp procentowych dotyka już powoli także rynek kredytów dla spółek. Podwyżki stóp nie są już  tylko domeną kredytów dla klienta detalicznego (kredytów gotówkowych czy hipotecznych). Oczywiście, zanim te zmiany wejdą w życie to musi minąć parę tygodni/miesięcy (zależnie od banku) ale już na stan styczniowy 2022 musisz szykować się na wzrosty oprocentowania kredytów Twojej spółki w stosunku do stawek z 2021 (pisałem o nich TUTAJ). Szacuję, że wiosna 2022 roku upłynie nam pod znakiem średniego oprocentowania kredytów firmowych dla spółek na poziomie od 5,5% do nawet 7% zależnie od banku.

 

 

Nowości w kredytach dla spółek w 2022

 

Dokumenty finansowe za 2021

 

 

Tutaj jak co roku muszę przypomnieć, że generalnie polskie Urzędy Skarbowe oraz KRS ostatnimi laty wydłużają czas na złożenie ostatecznych bilansów, RZiS’ów i sprawozdań finansowych spółek za poprzedni rok nawet do okresu wakacyjnego. Jednak to co jest tolerowane przez system podatkowy, nie jest tolerowane przez banki. Mamy 11 stycznia i już pierwsi analitycy proszą o robocze wersje bilansów i RZiS’ów moich klientów za pełny 2021 rok. Ten stan utrzyma się do ok. końca lutego/początku marca – wtedy już praktycznie wszyscy analitycy bankowi będą oczekiwać takich dokumentów. W drugiej połowie marca i w kwietniu już większość banków będzie prosić o złożenie oficjalnego sprawozdania finansowego spółki za 2021, mimo, że sam Urząd Skarbowy nie będzie się jeszcze go dopominać. Miej to na uwadze, jeśli planujesz uzyskać kredyt bankowy dla spółki w 1 kwartale 2022 roku i przygotuj się do tego księgowo.

 

 

Polski Ład i moda na spółki

 

 

Z racji na niekorzystne (dla większości) zmiany podatkowe w opodatkowaniu JDG (CEIDG)  wielu przedsiębiorców będzie rozglądać się za zmianą formy swojej firmy na spółkę. Przypominam tutaj jednak, że jeśli spora część Twojego biznesu finansowana jest z kredytu bankowego, możesz się zdziwić, gdy jako nowa spółka zgłosisz się do swojego banku o kredyt obrotowy/inwestycyjny – bank w większości przypadków odmówi Ci jego udzielenie przed upływem 12/24 czy nawet 48 miesięcy stażu od momentu powstania spółki (szczegółowo omówiłem to w TYM FILMIE). Jedynym sensownym rozwiązaniem zamiast zakładania nowej spółki jest  przekształcenie obecnej JDG (CEIDG) w tą właśnie spółkę. W takiej sytuacji analityk bankowy uzna ciągłość działalności firmy i staż spółki przestanie być problemem (o przekształceniu możesz poczytać TUTAJ).

 

Jeśli szukasz kredytu lub pożyczki dla swojej spółki i potrzebujesz mojej pomocy? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.