PKD a kredyt dla spółki – Kaminski-Finance

PKD a kredyt dla spółki, czyli czy PKD ma znaczenie przy ubieganiu się o finansowanie?

PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacji Działalności odpowiadającą za klasyfikację działalności gospodarczych, które wykonują różnego rodzaju podmioty gospodarcze. Wyrażana jest ona kodami, które starają się przyporządkować daną firmę do danej kategorii (np. produkcja meblarska czy działalność konsultingowa). Klasyfikacja PKD stosowana jest w przypadku każdej formy prowadzenia firmy w Polsce, od działalności gospodarczych na spółkach kończąc.

 

 

Czy kod PKD ma znaczenie dla banku?

 

 

Trzeba jasno powiedzieć, że ma duże znacznie. Szczególnie tyczy się to spółek ponieważ jest on mocniej związany z daną spółką. W przypadku działalności gospodarczej w każdej chwili można zmienić swoje PKD – wystarczy udać się do urzędu gminy i jest możliwość zmiany PKD praktycznie od ręki. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku spółek. Tutaj procedura zmiany związana jest ze zmianą KRS’u, czyli podjęciem stosownej uchwały jako spółka i zgłoszeniem do sądu prowadzącego KRS. Zmiana taka jest trudniejsza do dokonania i przez to wybór danego PKD dla spółki jest bardziej brzemienny w skutkach. Każdy bank ma swoją listę PKD, której nie chce udzielać kredytów. Istnieją też listy PKD “podwyższonego ryzyka”, czyli takich, które co prawda szanse na kredyt mają ale są bardzo restrykcyjnie sprawdzane.

 

 

PKD a kredyt dla spółki

 

 

Lista PKD „podwyższonego ryzyka”

 

W standardowych czasach od zawsze istnieje lista PKD, które są traktowane jako te z podwyższonym ryzykiem. Mogą one uzyskać kredyt, jednak zasady przyznawania finansowań dla nich są bardziej restrykcyjne. Są to:

  • PKD budowlane – ze względu na dużą szkodowość, wiele spółek z tej branży statystycznie nie spłaca swoich kredytów, więc banki podchodzą do PKD z tej branży bardzo restrykcyjnie,
  • PKD transportowe – analogiczna sytuacja jak w przypadku budowlanej – duża szkodowość, złe doświadczenia banków wpływają na mocną “ostrożność” do PKD transportowych,
  • PKD finansowe – jak w przysłowiu: “człowiek człowiekowi wilkiem” – banki wiedzą, że podmioty z branży finansowej mają odpowiednia wiedzę aby “zniekształcać” obraz swoich dokumentów finansowych lub swojej sytuacji – stąd bardzo chłodne podejście banków do firm z branży finansowej (w niektórych przypadkach nawet PKD finansowe trafiają na listy zakazane, pisałem o tym TUTAJ)
  • PKD naftowe – handel paliwami, ich produkcja i dystrybucja to w Polsce “śliski temat”. Duża zasługa w tym “mafii paliwowych”, które narobiły sporo problemów nie tylko aparatowi państwowemu ale także bankom.

 

Lista PKD zakazanych

 

Istnieje też lista PKD zakazanych w bankach – nie znam banku, który sensownie podszedłby do finansowania poniższych PKD:

  • PKD hazardowe i bukmacherskie – liczne afery i wątpliwej jakości renoma powodują, że większość banków podziękuje takim PKD,
  • PKD bankowe – mam tu na myśli PKD dużych firm z branży finansowej: leasingów, banków, firm ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych. Takie firmy są wykluczone oficjalnie z finansowania, pozyskują środki na mocy porozumień na poziomie central banków lub poprzez wykup udziałów/akcji przez banki, rzadko zwykłym klasycznym kredytem bankowym,
  • PKD rolnicze – tylko dość specyficzne uprawy, np. tytoń czy medyczna marihuana itp.
  • PKD religijne – bardzo często wpadają tutaj wszelkie związki wyznaniowe i kościoły. Raz, że temat medialnie może być niejednokrotnie dla banków problematyczny, dwa, że wyliczenie zdolności kredytowej może być niemożliwe ze względu na sposób, w jakie związki wyznaniowe zarabiają (losowe datki, tace, darowizny),
  • PKD Państwowe – czyli wszystkie PKD, w których Państwo Polskie ma duży wpływ lub niemalże monopol: obrona narodowa, produkcja broni i materiałów wybuchowych, służby policyjne (nie wliczają się tutaj agencje ochrony), partie polityczne czy choćby  administracja publiczna.

 

 

Lista PKD COVID-owych

 

Pandemia spowodowała, że wiele PKD, które do tej pory nie miały problemów z kredytowaniem, trafiło na listy zakazane lub listy podwyższonego ryzyka. Nie będę rozgraniczał, które PKD mają obecnie brak możliwości kredytowania a które “tylko” ekstremalnie utrudnioną drogę do kredytu – lista zmieniłaby się dosłownie z dnia na dzień. Załóż, że jeśli na tej liście znajduje się PKD Twojej spółki, to staranie się o kredyt bankowy będzie obecnie dla Twojej spółki przypominać walkę pod Termopilami:

PKD: hotelarskie, turystyczne, agencji turystycznych, gastronomiczne, restauracji, barów, firm eventowych, firm wystawienniczych, firm koncertowych i rozrywkowych, instytucji kultury, kin, sportowe, rekreacji czy basenów. 

 

Lista nie jest zamknięta, z każdym ruchem rządu się zmienia. Miej to na uwadze rozglądając się za finansowaniem bankowym.

A tymczasem, jeśli szukasz kredytu hipoteczny dla Twojej spółki i potrzebujesz pomocy zgłoś się TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.