Powiązania kapitałowe w spółce – Kaminski-Finance

W jednym z wcześniejszych wpisów informowałem Cię, jaki wpływ na kredyt dla spółki mają powiązania osobowe miedzy spółkami. Dziś z kolei chciałbym wyjaśnić Ci, co to są powiązania kapitałowe w spółce i jakie mogą mieć wpływ na otrzymanie kredytu bankowego.

W odróżnieniu od powiązań osobowych, w których głównym przedmiotem zainteresowania banków były osoby prezesów i udziałowców posiadający „stołki” lub udziały w innych spółkach w stosunku do spółki wnioskującej, tutaj analitycy bankowi skupiają się na aspekcie prawnym i kapitałowym wzajemnych powiązań. W astronomicznym skrócie w głównej mierze banki będą interesowały powiązania, w których spółka wnioskująca o kredyt  jest także udziałowcem w innych spółkach.

Powiązania kapitałowe w spółce i ich wpływ na kredyt

Jest to dość częsta sytuacja w różnego rodzaju grupach kapitałowych, które tworzą „spółki-córki” lub „spółki-siostry” aby jasno rozdzielać poszczególne linie biznesowe lub wydzielają jakąś cześć tego samego biznesu jako nowy projekt biznesowy. Oczywiście takie tworzenie grup jest legalne i nie ma w tym nic złego, jednak banki będą baczniej przyglądać się takim powiazaniom, w których jedna spółka jest udziałowcem w drugiej.

 

Powiązania kapitałowe w spółce

Dlaczego?

  • Ryzyko „słupa” – jest teoretyczna możliwość, że kilka spółek jest w stanie sztucznie „pompować” jedną z nich aby miała jak najlepsze wyniki finansowe w celu otrzymania kredytu bankowego. Z punktu widzenia banków jest to niekorzystne, ponieważ ocena kredytowa spółki powinna być dokonywana na realnej sytuacji gospodarczej klienta a nie na „podpompowanych” sztucznie wynikach tylko do celów kredytowych. Zaburza to ocenę sytuacji i podnosi znacząco ryzyko kredytowe,
  • Przekazywanie pieniędzy – może też być tak, że sytuacja jednej ze spółek powiązanej kapitałowo z innymi jest organicznie dobra, lecz jej „spółki-siostry” i „spółki-córki” maja gorszą sytuację i nie mogą dostać kredytu mimo widocznych potrzeb. W takiej sytuacji analityk może się bać, że środki przekazane w formie kredytu posłużą innym spółkom do realnej pomocy zamiast spółce wnioskującej o kredyt. Pozornie nie ma to znaczenia: „przecież skoro spółka ma zdolność kredytową to co do tego bankom, na co wyda pieniądze?!”. Otóż, bank udziela kredytu spółce na JEJ CELE FIRMOWE (określone lub nie), w związku z tym jeśli spółka przeleje środki z kredytu do innych spółek de facto pogarsza swoją sytuację – nie ma korzyści z inwestycji tych pieniędzy w swój rozwój jednocześnie nabywając nową ratę do spłaty,

Zapytasz: co w związku z tym, że bank dopatrzy się takich powiązań? Zacznijmy od tego, że bank w takiej sytuacji może poprosić spółki powiązane kapitałowo o pokazanie swoich wyników finansowych (wręcz 100% pewna sytuacja w przypadku grup kapitałowych). I wtedy jeśli masz „brudne” intencje (np.  takie jak powyżej) lub nawet są czyste ale spółki powiązane nie posiadają dobrych wyników,  to mimo dobrej sytuacji Twoja spółka może nie otrzymać kredytu bankowego. Miej to na uwadze, gdy Twoja spółka ma powiązania kapitałowe w innych spółkach.

A na koniec, w ramach ciekawostki zostawiam Ci graf ukazujący powiązania kapitałowe w grupie kapitałowej Leszka Czarneckiego, właściciela m.in. Getin Banku i Idea Banku: ZOBACZ . Miłego oczopląsu.

Szukasz kredytu dla swojej spółki? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.