Powiązania osobowe w spółce – Kaminski-Finance

Starając się o kredyt bankowy dla Twojej spółki musisz brać pod uwagę pewien, mało znany aspekt całego przedsięwzięcia. Chodzi mi o powiązania osobowe w spółce. Czym one są? Niczym innym niż faktem, że członkowie zarządu/udziałowcy/wspólnicy czy główni akcjonariusze większościowi są zaangażowani w inne spółki lub firmy. Głównie bankom chodzi w tej materii o powiązania na zasadzie: 40% udziałowiec spółki „X” wnioskującej o kredyt i zarazem 50% udziałowiec spółki „Y”. Zwrócić jednak uwagę banku mogą także inne kombinacje: udziałowiec w jednej spółce, a prezes w drugiej czy prokurent w spółce „X” a udziałowiec w „Y” itp.

Powiązania osobowe w spółce i ich wpływ na kredyt

Dlaczego dla banków takie powiązania osobowe są ważne? Odpowiedź jest prosta: dzięki poznaniu tych powiązań osobowych bank pozna sieć wzajemnych zależności. Dowie się kto gdzie jest udziałowcem i (w teorii) nie decyduje o losach spółki a jedynie spija śmietankę w postaci zysków i dywidendy a gdzie jako członek zarządu ma realne przełożenie na kondycję finansową danej firmy. Kolejną kwestią jest historia jaka ciągnie się za danym udziałowcem/członkiem zarządu. Jeśli nawet obecna spółka jest prowadzona wzorowo przez daną osobę, to negatywna historia w postaci niespłaconych kredytów/upadłości/restrukturyzacji na innych spółkach, w których jesteś (lub  byłeś) zaangażowany może negatywnie wpłynąć na decyzję kredytową dla obecnej spółki.

 

Powiązania osobowe w spółce

Jak bank może dojść do siatki powiązań osobowych? Pierwszy element to Twoja deklaracja we wniosku. Tam jako prezes/udziałowiec/wspólnik będziesz musiał trochę o swoim biznesowym życiu opowiedzieć i oświadczyć, czy takowe powiązania występują. Jeśli tak, to jak konkretnie wyglądają i  jakich spółek dotyczą. Później już od banku, analityka i konkretnej sytuacji zależy, czy zweryfikują Twoje powiązania. A gdzie mogą to zrobić? A choćby TU, we własnych bazach/kontaktach, poprzez wywiad gospodarczy czy bazy bankowe BIK/BIG/KRD. Jeśli bank wykryje, że delikatnie ujmując „przemilczałeś” pewne kwestie w tej materii może to być podstawą do odmowy udzielenia finansowania Twojej spółce.

Co jednak, gdy wszystko oświadczysz zgodnie z prawdą i inne spółki, w których masz powiązanie osobowe mają przyzwoitą sytuację? Nic, a bynajmniej nic złego – bank przejdzie nad tym do porządku dziennego. W całym badaniu powiązań osobowych chodzi o wyłapanie negatywnych argumentów, pozytywne nie wpływają na ocenę szans spółki na kredyt bankowy.

Szukasz kredytu dla swojej spółki? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.