Preferowany w banku wiek prezesa – Kaminski-Finance

W historii świata znajdziemy wielu biznesmenów, którzy w różnym wieku zaczynali swoje słynne dziś biznesy. Harland Sanders w wieku 40 lat otworzył swój pierwszy punkt gastronomiczny, dziś znany jako sieć KFC. Z kolei Mark Zuckerberg w wieku 20 lat jako student odpalił największy dziś portal internetowy: Facebook. Jak wiać, rozstrzał wiekowy biznesmenów jest spory. Warto zatem wiedzieć jaki jest preferowany w banku wiek prezesa spółki, która chce starać się o kredyt bankowy.

Oczywiście jak zawsze w tej kwestii ciężko jest określić sztywne wymagania co do wieku prezesa we wszystkich bankach. Każdy bank ma swoją politykę a także każdy bank może zrobić odstępstwo od swojego wymogu jeśli pomysł biznesowy na jaki spółka chce wziąć kredyt wyda się bankowi insertujący. Nie mniej jednak jestem w stanie wskazać kilka kluczowych wytycznych dotyczących wieku prezesa spółki.

 

 Wiek prezesa ma wpływ na kredyt dla spółki

 

 

– do 26 lat – tutaj banki są bardzo restrykcyjne, uważają że statystycznie jest to moment na kończenie studiów, doszkalanie się, dojrzewanie emocjonalnie i niekoniecznie dobry moment na dojrzałą i ciężką pracę nad rozwojem spółki. Wobec tego taki prezes jest bardzo ryzykowny dla banku i banki niechętnie będą patrzyły na finansowanie takiej spółki,

– od 26 do 31 lat – okres w którym taki prezes jest już mniej restrykcyjnie traktowany jednak dalej jego wiek może wpływać na kredytowanie jego spółki. Banki wiedzą, że to dobry moment na pracę nad rozwojem spółki na pełnych obrotach, gdy prezes jest pełen wigoru i sił do pracy. Z drugiej strony jest ryzyko „ułańskiej fantazji” ze strony prezesa i wystawienia spółki na nadmiernie ryzykowne ruchy biznesowe,

– od 31 do 50/55 lat – wiek, który praktycznie nie wpływa negatywnie na decyzję o finansowaniu. W tym wieku banki zakładają, że każdy prezes jest już na tyle stabilny emocjonalnie aby podejmować najbardziej optymalne dla spółki decyzje.

– od 55 lat w górę – o ile tutaj banki nie będą miały zastrzeżeń co do możliwości psychicznych prezesa, jego stabilności emocjonalnej i doświadczenia zawodowego, o tyle budzić zastrzeżenia może kondycja fizyczna. Od tego wieku zaczynają się często problemy zdrowotne, które mogą wpływać na jakość pracy na funkcji prezesa lub wręcz doprowadzić do wymiany prezesa na nowego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kredytów inwestycyjnych czy hipotecznych zawieranych na powyżej 10 lat.

Wiek prezesa nawet przy kredytach dla spółek ma znaczenie. Weź ten parametr pod uwagę, gdy będziesz planować układ władzy w swojej spółce. Czasem warto rozważyć jako prezesa osobę z przedziału 31-55 lat, a osoby młodsze/starsze uczynić członkami zarządu lub prokurentami.

Pamiętaj też, że bez względu na to czy jesteś prezesem, udziałowcem czy prokurentem w takim czy innym wieku warto abyś pilnował swoich baz bankowych BIK – TUTAJ masz informację, jak to zrobić.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.