Ranking najgorszych spółek do kredytu – Kaminski-Finance

Ranking najgorszych spółek do kredytu

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić Tobie mój subiektywny ranking najgorszych spółek do kredytu bankowego. Jest to ranking zbudowany na podstawie moich doświadczeń w finalizowaniu kredytów dla wielu rodzajów spółek. To co ważne w tym zestawieniu: ranking ten tyczy się tzw.  spółek małych/micro o obrotach nie przekraczających 10 mln zł rocznie.

 

 

 

O co chodzi z tym rankingiem?

 

 

Ostatnio coraz częściej w moich rozmowach z klientami pojawia się temat chronologii rodzajów spółek pod kątem szans na otrzymanie kredytu bankowego w Polsce. Postanowiłem zatem stworzyć ten subiektywny ranking aby móc dać Ci informację nt. tego, jaki rodzaj spółki rozważać jeśli jesteś na etapie wyboru formy prowadzenia spółki biorąc pod uwagę przyszłe potrzeby kredytowe. Jest to o tyle kluczowe, że dziś podjęte decyzje „zaprocentują” w przyszłości w banku: wybór takiej a nie innej formy spółki będzie pomagał lub utrudniał otrzymanie kredytu bankowego. Jest to kluczowe, ponieważ zmiany formy prowadzenia spółki w trakcie są często trudne i kosztowne.

 

Ranking najgorszych spółek do kredytu

 

 

 

Kryteria pozycji w rankingu

 

 

Jak wspomniałem we wstępie, stworzony prze mnie ranking jest subiektywny – to oznacza, że opiera się na moich doświadczeniach w finalizowaniu różnych rodzajów spółek. Co się z tym wiąże, to nie jest ranking ścisły: w jednym banku układ spółek może być identyczny z moim, w innym niektóre z nich mogą zamienić się miejscami. Nie mniej starałem się dobrać kolejność spółek pod kątem średniej sytuacji na całym rynku kredytowym. Kluczową kwestią jest też tutaj segment spółek: opisuje tutaj spółki z segmentu małych/micro spółek, czyli takich z obrotami (statystycznie) do 10 mln PLN rocznie. W tym segmencie różnice między rodzajem spółki są największe i mają często kolosalny wpływ na podejście banku. Im większa spółka (np. 20 mln obrotu, 200 mln obrotu, 2 mld obrotu itd.) tym bardziej te różnice się zacierają i stają się coraz mniej znaczące.

 

Oto obiecany ranking – od NAJTRUDNIEJSZEJ (najgorszej) spółki do najprostszej

🔴 1. S.K.A. – Spółka Komandytowo-Akcyjna,
🔴 2. Sp. z o.o. Sp. Komandytowa,
🟠 3. Spółka Akcyjna,
🟠 4. Sp. Komandytowa,
🔵 5. Sp. z o.o.,
🟢 6. Sp. Jawna,
🟢 7. Sp. Cywilna

 

Podejmuj zatem świadom decyzję co do wyboru rodzaju spółki aby w przyszłości nie być negatywnie zaskoczonym podejściem banków.

Aha, żeby była jasność: oczywiście spółka spółce nie równa. Może być taka sytuacja, że klasyczna Sp. z o.o. z „udziwnionymi” udziałowcami (np. spółką LTD) będzie znacznie gorzej traktowana niż na przykład „standardowa” w budowie S.K.A. Nie mniej musiałem jakoś uprościć ten ranking i przyjąłem klasyczne, „typowe” struktury każdej ze spółek.

 

A tymczasem, jeśli szukasz kredytu dla Twojej spółki i potrzebujesz pomocy zgłoś się TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.