Sp. z o.o. Spółka Komandytowa – dostanie kredyt? – Kaminski-Finance

Witaj,

W poprzednim artykule (zobacz tu: Sp. z o.o. Sp. K. ) opisałem, skąd wziął się ten cały szum i moda na Sp. z o.o. Spółki Komandytowe i jak do takich spółek podchodzą banki. Reasumując, w wielu przypadkach taki wybór formy prawnej swojej firmy z perspektywy banku to strzał w przysłowiowe kolano, eliminujący klienta z finansowania.

 

Ale….

Jak to często bywa, życie idzie do przodu, takie spółki stają się coraz popularniejsze i czy bankom się to podoba czy nie, muszą powoli nauczyć się z nimi żyć. Mimo, że idzie to opornie i  szczególnie aspekt braku odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki koli banki w oczy, są pewne możliwości, które sprawią, że nawet Sp. z o.o. Sp. Komandytowa będzie miała szanse na kredyt w banku.

Spółki tego typu mogą dostać kredyt bankowy pod pewnymi warunkami

Możliwości w negocjacjach z bankiem masz zatem kilka:

  1. Popracować na wynikiem finansowym – to co może w dużej mierze przekonać analityka do udzielenia kredytu dla Sp. z o.o. Sp. Komandytowej to właśnie jej dobre i stabilne wyniki finansowe. Pokazując, że Twoja spółka ma stabilne podstawy finansowe, nie ma zatorów finansowych i rozwija się rok do roku sprawisz, że lęk analityka przed formą prawną Twojej spółki się zmniejszy i uda Ci się powalczyć o finansowanie,
  2. Dać twarde zabezpieczenie – to co jest w stanie w każdej sytuacji uspokoić bank to danie twardego zabezpieczenia: lokalu firmowego, fabryki, gruntu, parku maszynowego. Jest to niejako „gest dobrej woli” pokazujący, że Twoje intencje są czyste i bank nie powinien się bać Twojej spółki jako klienta. Dodatkowo pokażesz bankowi, że Twój plan na wydanie pieniędzy z kredytu jest realny bo ryzykujesz majątkiem swoim lub spółki. Z punktu widzenia banku korzyści są oczywiste: bank zyskuje zabezpieczenie, które w skrajnej sytuacji może spieniężyć i odzyskać swoje pieniądze.
  3. Miej „plecy” – skorzystaj z kogoś ze środka systemu bankowego, dobrego doradcy finansowego lub pośrednika kredytowego. Dlaczego? W pierwszej chwili powodem odrzucenia wniosku Twojej spółki o kredyt może być zwykłe lenistwo – na biurku analityka będzie 10/20/100 innych, prostszych wniosków, więc Twój celowo zostanie pominięty (więcej na temat pracy analityka napisałem tutaj: Analitycy ). Warto zatem mieć wtedy osobę, która niejako swoją pozycją lub kontaktami w banku „przymusi” analityka do zajęcia się Twoim wnioskiem na poważnie i  wejdzie z nim w rzeczową argumentację na temat Twojej spółki.

Finansowanie dla Sp. z o.o. Sp. Komandytowej jeszcze długo będzie tematem trudnym i standardowo niechcianym w bankach. Takie spółki wymagają szczególnych przygotowań do złożenia wniosku o kredyt i nie zawsze cała operacja okazuje się sukcesem. Warto mieć to na uwadze w momencie wyboru formy prawnej swojej spółki.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.