Spółka Komandytowo-Akcyjna – Kaminski-Finance

 

 Spółka Komandytowo-Akcyjna


W 2022 przebojem wchodzi na polskie salony biznesowe Spółka Komandytowo-Akcyjna. Jest ona odpowiedzią na przepisy Nowego Ładu, który wprowadził rząd. Coraz więcej opracowań i doradców podatkowych wskazuje, że to właśnie dzięki Spółce Komandytowo-Akcyjnej wiele firm utrzyma poziom opodatkowania z zeszłego roku, a nawet niektóre zapłacą mniej niż płaciło do tej pory.

 

 

 

Co to Spółka Komandytowo-Akcyjna?

 

 

Tytułowa spółka komandytowo-akcyjna była do tej pory mało popularną formą prowadzenia biznesu, szczególnie wśród małych spółek (takich z obrotami do 5-10 mln PLN rocznie). Znacznie popularniejsze od nich były klasyczna Sp. z o.o. oraz różne odmiany Spółek Komandytowych. To wszystko może się jednak zmienić w tym roku i jako „czarny koń” tego biznesowego wyścigu na prowadzenie może wyjść właśnie Spółka Komandytowo-Akcyjna. Spółka ta jest swoistym połączeniem klasycznej spółki komandytowej (funkcja komplementariusza, który bierze na siebie całe ryzyko i odpowiedzialność) oraz akcjonariusza (który w teorii ma być odbiorcą wypłat i dywidend ze spółki, quasi inwestorem). Wielu doradców wskazuje na podstawowe plusy, jakie w kontrze do zasad Nowego Ładu posiada Spółka Komandytowo-Akcyjna:

  1. Brak obowiązku opłacania ZUS,
  2. Maksymalny realny podatek w wysokości 19%,
  3. Brak daniny solidarnościowej 4%.

Są to plusy, które wybitnie wyróżniają ten typ spółki w obecnym schemacie podatkowym. Nie ma zatem co się dziwić, że ilość zapytań przedsiębiorców w Internecie i u doradców podatkowych o ta spółkę wzrosła w sposób lawinowy.

 

 

Spółka Komandytowo-Akcyjna

 

Spółka Komandytowo-Akcyjna a kredyt w banku

 

 

I tu dochodzimy do sedna. W bankach nie ma jednej miary podejścia do każdej spółki. W zależności od jej wielkości (głównie wielkości obrotów) każda spółka jest zaszeregowywana do segmentów: małe spółki, średnie i duże korporacje (oczywiście każdy bank ma inne nazwy ale mniej więcej tak to wygląda w praktycznie każdym banku). Opisując tytułowa spółkę skupię się na segmencie małych spółek, czyli takich z obrotami do 5—10 mln/rocznie.

Mówiąc wprost: zdobycie kredytu dla Ciebie jako prezesa/udziałowca/prokurenta dla Spółki Komandytowo-Akcyjnej w 2022 to będzie DRAMAT. Dlaczego?

  1. Jest to najmniej znany rodzaj spółki osobom pracującym w segmencie bankowym małych spółek, wiedza i doświadczenie w pracy z takimi spółkami jest po prostu znikome,
  2. Spora część banków nie ma przewidzianych możliwości przyjęcia wniosku od spółki komandytowo-akcyjnej – po prostu takiej spółki „nie obsługują” w tym segmencie,
  3. Mentalnie pracownicy segmentu bankowego małych spółek nie są przygotowani (doświadczeni) do obsługi tego typu podmiotów – najzwyczajniej będzie to dla nich nowość i naturalnie będą się ich bać – obawa aby nie popełnić błędów w analizie kredytowej i nie narazić się na konsekwencje służbowe w banku.

Przypominam też o tym, że każda taka spółka będzie musiała mieć odpowiedni staż (opisałem to TUTAJ). Nowo założona Spółka Komandytowo-Akcyjna na 95% może pożegnać się w pierwszym roku z uzyskaniem kredytu bankowego. Jedynie przekształcone z JDG (czyli takie ze stażem) mają szansę z moją pomocą stoczyć równą walkę z analitykiem o uzyskanie kredytu.

Szczegółowo cały temat opisałem w moim podcast’cie, znajdziesz go TUTAJ.

Jeśli szukasz kredytu lub pożyczki dla swojej spółki i potrzebujesz mojej pomocy? Zgłoś się TUTAJ

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.