Sprawdzanie wspólników w spółce komandytowej – Kaminski-Finance

Będąc wspólnikiem spółki komandytowej powinieneś wiedzieć jak wygląda sprawdzanie wspólników w spółce komandytowej. Wcześniej opisywałem tą kwestię odnośnie spółek kapitałowych (w szczególności Sp. z o.o.) – artykuł znajdziesz TUTAJ. W skrócie: mimo, że dana spółka ma swoją oddzielną osobowość prawną i sama powinna odpowiadać za swoje zobowiązania, to banki tak czy siak weryfikują osoby wspólników/udziałowców (np. w bazach BIK).

Analogiczna sytuacja będzie występować także w przypadku spółki komandytowej. Oczywiście banki pod katem sprawdzenia wspólników głównie będą zainteresowane komplementariuszem. To on odpowiada za „codzienne” zarządzanie spółką a także odpowiada swoim majątkiem za długi spółki. Zatem każdy bank będzie zainteresowany aby poznać historię kredytową i majątek komplementariusza.

Jak wygląda sprawdzanie wspólników w spółce komandytowej?

 

 

Novum dla Ciebie może być takie, że w niektórych sytuacjach takiemu sprawdzeniu będzie podlegał także komandytariusz. Oczywiście bank wie, że jest on niejako tylko dawcą środków (suma komandytowa) oraz wspólnikiem „pasywnym”, nie mniej życie już zdążyło nauczyć banki, że czasem taki komandytariusz może realnie sterować spółką „z tylnego fotela”. Nie bądź zatem zdziwiony, jeśli będąc komandytariuszem również Ty zostaniesz poproszony o pokazanie w banku swojej historii kredytowej wraz z majątkiem.

 

 

Sprawdzanie wspólników w spółce komandytowej

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy do kredytu podchodzi Sp. z o.o. Spółka Komandytowa. Dla przypomnienia, w ramach tej spółki Sp. z o.o. jest komplementariuszem (bierze na siebie kierowanie spółką i ryzyko z tego wynikające) a Ty jesteś komandytariuszem „odcinającym kupony” od spółki w postaci zysków (de facto bez ryzyka). W przypadku takiej układanki od razu musisz się nastawić, że bank na 99% będzie zainteresowany przejrzeniem Twojej historii kredytowej i majątkowej, mimo, że jesteś komandytariuszem. Dodatkowo w wielu przypadkach bank będzie chciał się przyjrzeć komplementariuszowi i jego wynikom: czyli poprosi Cię o dostarczenie bilansów, wyciągów z kont i RZiS’ów Sp. z o.o. pełniącej funkcję komplementariusza. De facto zatem sprowadzi się to do dostarczenia 2 kompletów dokumentów: jeden komplet od wnioskującej spółki komandytowej, drugi od Sp. z o.o. będącej komplementariuszem.

Warto zatem dbać nie tylko o wyniki i cashflow samej spółki komandytowej ale także jej komplementariuszy i komandytariuszy. Dodatkowo musisz być nastawiony na dostarczanie podwójnej dokumentacji, jeśli wnioskować o kredyt będziesz jako Sp. z o.o. Spółka Komandytowa.

 

Szukasz kredytu dla spółki komandytowej i potrzebujesz pomocy? Zgłoś się TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.