Stałe oprocentowanie w kredycie dla spółki – Kaminski-Finance

Stałe oprocentowanie w kredycie dla spółki

Dziś temat o który ostatnio coraz częściej pytają klienci, zwłaszcza w kontekście zmian w kredytach hipotecznych dla osób fizycznych, które szumnie zapowiada rząd. Czy stałe oprocentowanie w kredycie dla spółki jest w Polsce możliwe? Dziś chciałbym Ci wyjaśnić, jak to wygląda obecnie w po-covidowej rzeczywistości w naszym kraju.

 

 

 

Czym różni się stałe oprocentowanie od zmiennego?

 

 

Najpierw należy wyjaśnić czym dokładnie różni się stałe oprocentowanie od zmiennego. Generalnie oprocentowanie kredytu, którego raty płacisz składa się z 2 składowych: marży banku czyli czystego zysku oraz stawki WIBOR (najczęściej), która odpowiada cenie, za jaką jeden bank udziela drugiemu (lub udzieliłby hipotetycznie, bo nie musi do tego dojść) kredytu na swoją działalność. I o ile w obu wariantach ta pierwsza cześć, czyli marża, jest najczęściej stała, o tyle ta druga część czyli WIBOR jest ruchoma. I to ona bezpośrednio przekłada  się na to czy kredyt jest oprocentowanym stopą stałą czy stopą zmienną. Innymi słowy w kredytach ze stałą stopą oprocentowania bank „zamraża” właśnie WIBOR na określonym poziomie i bieżę na siebie ryzyko jego wahań. W przypadku kredytów ze zmiennym oprocentowaniem ryzyko wzrostów czy spadków stawki WIBOR przerzucone jest na klienta.

 

Stałe oprocentowanie w kredycie dla spółki

 

 

Dlaczego klienci pytają o stałe oprocentowanie?

 

Odpowiedź prosta: w teorii jest ono dla nich korzystniejsze. Całe ryzyko z wahaniami rat (związanych z wahaniami WIBOR) przerzucane jest na bank. I o ile w przypadku rocznego kredytu obrotowego takie oprocentowanie nie zrobi wielkiego efektu „wow”, o tyle w przypadku choćby kredytu inwestycyjnego na 15 lat świadomość, że bez względu na to, jak skakałby rynek oprocentowań bankowych, Twoja spółka ma jedną niezmienna i stabilna ratę przez cały okres byłoby dużym plusem takiego kredytu. Czy to nie brzmi bezpiecznie i pozwala dobrze planować ryzyko biznesowe Twojej spółki na przyszłość? Dlatego właśnie tego typu zapytania pojawiają się coraz częściej.

 

Czy spółka otrzyma kredyt ze stałym oprocentowaniem?

I tak i nie. TAK -5/10% szans, że Twoja spółka takie oprocentowaniem otrzyma z banku, NIE– 90/95% szans na to, że jednak bank zgodzi się tylko na oprocentowaniem zmienne. Generalna zasada jest taka, że rynek kredytów dla spółek w Polsce zmiennym oprocentowaniem stoi. Osobiście, nigdy w mojej historii nie spotkałem się ze stałym oprocentowaniem w kredycie dla spółki, choć nie wykluczam, że w pewnych przypadkach takie jest możliwe. Zasięgnąłem nawet przy okazji pisania tego artykułu języka w kilku bankach i na poziomie spółek z obrotami do 10-20 mln tylko jeden z nich przewidział stałe oprocentowanie i to też dla wyjątkowo dobrych klientów. Dodatkowo stałe oprocentowaniem miałoby być nie w całym okresie a w kilku pierwszych latach kredytu. Pamiętaj też, że nawet jeśli bank zgodzi się na stałe oprocentowanie, to jest spore ryzyko, że odpowiednio zawyży je aby mieć pewność, że ostateczne ryzyko wahań WIBORU odbije sobie w racie kredytowej Twojej spółki. Zatem pomyśl, czy warto „kruszyć kopie” o kredyty dla spółek ze stałym oprocentowaniem.

A tymczasem, jeśli szukasz kredytu dla Twojej spółki i potrzebujesz pomocy zgłoś się TUTAJ.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.