Wkład własny przy kredycie inwestycyjnym – Kaminski-Finance

Wkład własny przy kredycie inwestycyjnym dla spółki – ten temat obrósł już legendą w Polsce. Dodatkowo wielu klientów żyje jeszcze danymi sprzed kilku/kilkunastu lat, gdzie warunki kredytowania były różne od obecnych. Powód jest prosty: o ile Twoja spółka kredyt obrotowy może brać nawet co roku, to kredyt inwestycyjny trafia się statystycznie co kilka/kilkanaście lat – brak zatem aktualnej wiedzy jest dość spory. Jak to wygląda dziś? Już tłumaczę.

Generalnie kredyty inwestycyjne w większości polegają na zakupie/budowie jakiejś nieruchomości dla spółki (pomijam rzadsze kredyty na parki maszynowe czy samochodowe) – więcej o kredycie inwestycyjnym poczytasz TUTAJ. Cel jest prosty: zakup/budowa nieruchomości w celu zwiększenia zysku spółki (budowa osiedla na sprzedaż, budowa nowej hali produkcyjnej zwiększającej produkcję) lub obniżenia kosztów (zakończenie wynajmu i przejście do swojej nieruchomości).

Jaki wkład własny w kredycie inwestycyjnym?

 

Drugim kluczem w tym rodzaju kredytu jest fakt, że przeważnie inwestycje są tak drogie, że spółka nie jest w stanie samodzielnie z własnych środków ich wykonać i musi się posiłkować kredytem. I tu dochodzimy do sedna czyli wkładu własnego – bank będzie oczekiwał, że spółka weźmie odpowiedzialność za inwestycję (a tym samym ryzyko) i po części sama je sfinansuje.

 

Wkład własny przy kredycie inwestycyjnym

Jakiego zatem wkładu własnego podczas kredytu inwestycyjnego będzie bank oczekiwał? Klasycznie jak to w bankowości dla spółek bywa, każdy bank ma swoje wytyczne w tym zakresie. Nie mniej jestem w stanie podać Tobie średnie wartości dla klasycznego klienta w typowym kredycie inwestycyjnym. W czasach przed-koronawirusowych nie rzadkie były sytuacji, gdy bank oczekiwał tylko 10-15% wkładu własnego. Na ten moment myślę, że o takich wartościach możemy zapomnieć i spokojnie należałoby je podwoić. Oznacza to, że dziś starając się o kredyt inwestycyjny musisz w większości przypadków liczyć się z wymaganym wkładem własnym o wartości 20-30% całości inwestycji.

Warto też abym wspomniał też o nietypowej sytuacji jaka spotkała mojego klienta. Planował on postawić centrum handlowe w północnej Polsce i posiadał swój grunt o odpowiedniej wartości, „pokrywający” właśnie idealnie kwotę wkładu własnego. Kilka banków stwierdziło jednak, że sam grunt jako wkład własny nie wystarczy i klient powinien mieć dodatkowo jeszcze ww. wkład własny w formie gotówkowej. Na szczęście nie było to nagminne nie mniej przypadki takich banków się trafiły. Miej to na uwadze, gdy jako wkład własny do kredytu inwestycyjnego będziesz chciał potraktować grunt, na którym inwestycja ma stanąć.

Chciałbyś wiedzieć ile kosztuje kredyt inwestycyjny? Zobacz mój film TUTAJ.

Szukasz kredytu inwestycyjnego i potrzebujesz pomocy? Zgłoś się TUTAJ.

 

 

 

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.