Współczynnik LTV – czyli ile kredytu spółka dostanie? – Kaminski-Finance

Podczas wnioskowania o kredyt bankowy Twoja spółka będzie analizowana pod kątem wielu współczynników. Jeśli Twoja spółka zaoferuje na zabezpieczenie kredytu swoją nieruchomość, to kluczowy stanie się jestem parametr: współczynnik LTV mówiący o tym ile kredytu Twoja spółka dostanie. O co konkretnie chodzi z tym LTV? Już tłumaczę.

LTV (z ang. Loan to Value) pokazuje stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości. Innymi słowy, ile kredytu można dostać przy danej wartości Twojej nieruchomości. Jest on jednocześnie górną granicą kwoty kredytu, na jaką dany bank może się zgodzić w przypadku kredytów zabezpieczonych nieruchomością. Najczęściej jest on przedstawiany procentowo np. bank X ma maksymalny współczynnik LTV XX%, co oznacza, że może udzielić maksymalnego kredytu w wysokości XX% od wartości nieruchomości.

 

LTV określa maksymalną kwotę kredytu

Oczywiście jak wszystko w przypadku kredytów dla spółek, również i współczynnik LTV jest różny zależnie od typu kredytu i konkretnego banku. Nie mniej jednak jestem w stanie wskazać Ci pewne górne granice poziomu LTV dla poszczególnych rodzajów nieruchomości. Oto one:

  1. Do 80% LTV – Twoja spółka może dostać kredyt maksymalnie do 80% wartości nieruchomości oferowanej jako zabezpieczenie kredytu, gdy jest ona nieruchomością biurową lub mieszkalną o wysokiej płynności (łatwa ją sprzedać) i leży w bardzo dobrej lokalizacji: centra miast i sypialnie dużych aglomeracji. Oferowany jest spółkom o bardzo dobrej kondycji finansowej,
  2. Do 70% LTV – jest to najczęściej występujący maksymalny poziom LTV. Tyczy się większości nieruchomości: budynków przemysłowych, fabryk, biurowców i budynków mieszkalnych w gorszych lokalizacjach. Jest to maksymalny poziom LTV najczęściej występujący w bankach na terenie całego kraju,
  3. Do 50% LTV – w tym przedziale mieszczą się nieruchomości gruntowe (działki) o profilu budowlanym lub z potencjałem na odrolnienie i przeznaczenie pod zabudowę mieszkalno-przemysłową. Tutaj też trafiają budynki niestandardowe: chłodnie, tartaki czy choćby stocznie, czyli takie, których profil jest ciężko zmienić a przez to maja bardzo ograniczona zbywalność (mała lista potencjalnych kupujących),
  4. Do 30% LTV – tutaj znajda się wszystkie działki rolne oraz nieruchomości położone na dalszej prowincji, poza aglomeracjami miejskimi lub ośrodkami przemysłowymi.

Jak widzisz, współczynnik LTV jest ważny jeśli oferujesz bankowi pod kredyt dla Twojej spółki nieruchomość. Oczywiście miej na uwadze, że każda sytuacja i typ nieruchomości to indywidualny przypadek, który wymaga każdorazowej oceny przez bank.

A gdyby ciekawiło Cię, jak dobrze w innych aspektach przygotować się do kredytu, to cenną wiedze znajdziesz TUTAJ.

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.