Dziś temat bardziej związany z „utrzymaniem” kredytu niż jego dostaniem. Co w sytuacji gdy spółka działa, ma już kredyt bankowy (np. obrotowy) i planuje zmienić prezesa nią zarządzającego. Inaczej mówiąc: czy zmiana prezesa w trakcie kredytu czymś skutkuje? Przyjrzyjmy się tej kwestii.
Twoja spółka ma kredyt i planujesz zmienić osobę piastującą funkcje prezesa na inną. Czy to wpłynie na kredyt bankowy? Odpowiem tak: powinno. Już wyjaśniam. Starając się o kredyt bankowy bank analizuje dokładnie sytuację Twojej spółki – w tym także sytuację prezesa. Jest on osobą, która zarządza spółką, odpowiada za jej działalność zatem banku bardzo mocno interesuje on również jako osoba – sprawdzane są chociażby jego prywatne bazy bankowe aby pokazać analitykowi jak radzi sobie z pokrywaniem zobowiązań (dlaczego warto zatem mieć swój raport BIK dowiesz się TUTAJ). W związku tym, część analizy kredytowej Twojej spółki będzie polegała na przeanalizowaniu osoby prezesa. Zatem jak zapewne w tym momencie się domyślasz, zmiana prezesa powinna wpłynąć na aktualną sytuację kredytów dla spółek jakie Twoja spółka posiada. Jakie tutaj mogą wystąpić możliwości?
Zmiana prezesa w trakcie kredytu – jakie konsekwencje?
– kredyty obrotowe/debety/linie kredytowe w trakcie – w większości umów kredytowych powinieneś znaleźć zapis mówiący, że w przypadku gruntownych zmian w spółce, które mogą wpłynąć na jej sytuację biznesową i tym samym ocenę ryzyka kredytowego bank może ponownie dokonać analizy kredytowej uwzględniającą te zmiany. W praktyce oznacza to, że jeśli masz taki zapis w umowie kredytowej bank po wymianie prezesa może ponownie przeanalizować sytuację kredytową spółki i podjąć decyzje co do kontynuacji lub zerwania umowy kredytowej. Istnieje wtedy ryzyko, że jeśli nowy prezes nie wypadnie korzystnie, bank może chcieć rozwiązać umowę kredytową z Twoją spółką i zażądać spłaty obecnego finansowania,
– kredyty obrotowe/debety/linie kredytowe kończące się – może się tak zdarzyć, że Twój bank nie przewidział takich zapisów w umowie lub nie chce z nich skorzystać w obecnym momencie. Sytuacja jednak nie ominie Twojej spółki ponieważ ten sam „problem” wróci w momencie kończenia się umowy na kredyt obrotowy/linię/debet w koncie. Takie produkty z reguły są finansowaniem krótkookresowym, otrzymywanym na okres od roku do 3 lat. Zatem w momencie kończenia się finansowania i wnioskowania o przedłużenie na kolejny okres bank tak czy siak przenalizuje sytuacje spółki pod katem nowego prezesa. W związku z tym w takim momencie bank będzie mógł odmówić Twojej spółce przedłużenia finansowania na kolejny okres i zażądać zwrotu środków,
– kredyty ratalne i inwestycyjne długoterminowe – tutaj sytuacja jest trochę „spokojniejsza”. Chodzi o to, że jeśli nie masz jasnych zapisów w umowie kredytowej mówiących o tym, że w przypadku istotnej zmiany w spółce (np. zmiany prezesa) bank ponowi analizę kredytowa to możesz być stosunkowo spokojny o los takiego kredytu. Będzie on z założenia trwać do końca jego okresu, zgodnie z harmonogramem spłaty.
Reasumując, zmiana prezesa może znacząco wpłynąć na relacje Twojej spółki z bankiem. Bierz to pod uwagę, gdy będziesz planował zmiany na tym stanowisku. A jeśli wpadnie Ci do głowy myśl: „zaraz zaraz, ale skąd bank ma wiedzieć, że spółka zmieniła prezesa? Chyba nie chcesz powiedzieć, że ktoś siedzi całymi dniami w banku i sprawdza KRS spółek klientów?”. Jasne, że nie. Przypadkowo zmiana w KRS może „wypłynąć” jednak bardziej realnym scenariuszem będzie to, że stary prezes będzie musiał wyrobić uprawienia do kont bankowych spółki dla nowego prezesa – w tym właśnie momencie bank dowie się o zmianie prezesa jeśli nie zawiadomisz banku o tym fakcie wcześniej.
Zobacz także jak prawidłowo przygotować się do kredytu bankowego dla spółki w 3 krokach TUTAJ.
Pozdrawiam,
Daniel Kamiński
0 komentarzy