Ceny kredytów bankowych dla spółek – Kaminski-Finance

Spora rzesza klientów podczas rozmów ze mną pyta mnie o ceny kredytów bankowych dla spółek. Takie pytanie jest bardzo zasadne ponieważ to, jaki będzie dla Ciebie koszt kredytowania Twojej spółki przełoży się na rentowność kontraktów z Twoimi klientami. Warto zatem przeliczyć, czy koszt kredytu nie przewyższy marży jaką masz na swoich usługach lub produktach.

Ile kosztuje kredyt dla spółki?

Przy kredycie dla spółki należy wyróżnić kilka rodzajów kosztów. Podstawowym jest marża bankowa, która połączona ze stawką Wibor (definicja Wibor) daje oprocentowanie bankowe. Kolejnym z nich jest prowizja bankowa – pobierana za uruchomienie kredytu na rachunek Twojej spółki. Są to dwa główne koszty, z jakimi musi liczyć się spółka. Dodatkowo w przypadku kredytów obrotowych czy limitów bank pobiera opłatę „za gotowość” – czyli od środków, które Twoja spółka ma do wykorzystania w limicie ale aktualnie z nich nie korzysta. Inne opłaty pominę (ew. ubezpieczenie, opłata za rzeczoznawcę itp.) – w skali całego kredytu są one (na szczęście) symboliczne.

 

 

 

Ceny kredytów dla spółek są podobne na całym rynku

 

Dokładne koszty danego kredytu oczywiście zależą od każdego z banków osobno. Każdy bank ustala swoją, indywidualną politykę cenową dla kredytów dla spółek. Nie mniej jednak można przyjąć pewne ramowe wartości, w których każdy standardowy kredyt powinien się zmieścić. Oto one:

  • Prowizja bankowa – średnio od 0 do 2,5-3%,
  • Oprocentowanie bankowe – dla kredytów zabezpieczonych nieruchomością średnio od 3,5% do 5,5%-6%, dla kredytów bez nieruchomości od 5% do 6-7%.

Tutaj kryje się też duży plus kredytów bankowych dla spółek. Niezależnie do polityki cenowej każdego z banków można śmiało przyjąć, że widełki cenowe wbrew pozorom nie są zbyt szerokie i ceny kredytów dla spółek są mniej więcej „stałe”. Jako przykład rozstrzałów cenowych w bankach mogę podać przykład kredytów dla osób fizycznych – zależnie od sytuacji klienta, baz bankowych, dochodów itp. ostateczna cena kredytu może się wahać między 8-9% do nawet…. 40%. Patrząc z tej perspektywy uważam, że ceny kredytów dla spółek są stosunkowo stabilne i nie powinny Cię negatywnie zaskoczyć.

Pamiętaj jednak, że zanim zgłosisz się do banku po kredyt dla Twojej spółki warto abyś dobrze się do tego przygotował. Jak to zrobić opowiadam w tym artykule: Jak przygotować się do kredytu dla spółki?

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.