Pożyczka z funduszu – co to jest? – Kaminski-Finance

Witaj,

Czasem w życiu biznesowym Twojej spółki może dojść do takiego momentu, że stanie ona na biznesowym rozdrożu. Niekorzystne sytuacje takie jak utrata płynności lub potrzeba pilnego dofinansowania spółki mogą spowodować, że będziesz musiał szukać pomocy na rynku finansowym. Jeśli jednak sprawy źle się potoczą i okaże się, że na kredyt bankowy niestety obecnie nie masz szans to pozostaje Ci zwrócenie się do funduszy pożyczkowych. Jedyną sensowną opcją może wtedy okazać się pożyczka z funduszu.

Czym jest fundusz pożyczkowy?

 

Jest to trochę krzywdzące określenie jednak jasno pokazujące mechanizm jaki za takim funduszem stoi. Upraszczając, fundusz pożyczkowy to taki parabank  ale na duże kwoty. Głównym wyróżnikiem spomiędzy parabanków jest to, że fundusze pożyczkowe oferują znacznie większe kwoty niż oferta dla klienta detalicznego. Rozpiętość oferty jest dość spora, kształtuje się od 50.000 zł nawet do 10-15 mln zł. Drugim elementem jest wymóg zabezpieczenia hipotecznego tej pożyczki: dom, mieszkanie, hala, zakład produkcyjny lub ziemia. Wartość nieruchomości oczywiście warunkuje maksymalna wysokość pożyczki. W większości przypadków oscyluje ona w okolicy 50% wartości nieruchomości. 

To co jeszcze wyróżnia fundusze pożyczkowe to okres pożyczki jakie oferują. Standardem stało się, że fundusze oferują takie pożyczki na okres roku, czasem półtora. Ma to na celu szybką pomoc w danym problemie spółce i odzyskanie zainwestowanych środków z zyskiem. Oczywiście zdarzają się wyjątki i od tej reguły: pożyczki na 2,3 a nawet 5 lat – są one jednak w skali całego rynku marginalne.

Pożyczka z funduszu – koszt

 

No i muszę też koniecznie wspomnieć o kosztach takiej pożyczki. Z racji na to, że są to produkty bardzo często skierowane do spółek, które nie są w stanie z różnych przyczyn otrzymać klasyczny kredyt bankowy, ich cena jest odpowiednio wyższa. Oczywiście każdy fundusz podobnie jak bank „rozbija” cenę pożyczki na różne elementy składowe: oprocentowanie, prowizję, koszt przygotowawczy, opłata za rozpatrzenie itp.. Ja jednak preferuję przy tak relatywnie krótkich okresach pożyczek z funduszu wrzucić wszystko do jednego worka i taką cenę przedstawić klientom. Cena oczywiście zależy od wielu czynników (np. branży, jakości nieruchomości, innych) jednak średniorocznie przyjąłbym, że trzeba nastawić się na koszt między 25% a 30%. Są oczywiście korzystniejsze oferty dla klientów o przyzwoitej sytuacji – najniższa cena o jakiej słyszałem to 13% – bywają jednak i droższe dla klientów „wyjątkowo trudnych”.

Jak to mówią, nie taki diabeł straszny jak go malują. Jeśli masz trudniejszą sytuację w swojej spółce ale za to dobry plan wyjścia z niej, wymagający dofinansowania, to taka pożyczka z funduszu może być dla Ciebie ciekawą alternatywą.

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.