Dziś czas na aktualizację mojego poprzedniego artykułu dotyczącego standardowego cennika kredytów bankowych dla spółek (poprzedni znajdziesz TUTAJ). Czasy się zmieniły, przez świat przeszedł koronawirus więc najwyższy czas abym wskazał Ci ceny kredytów bankowych dla spółek na 2021. A ponieważ wiele się zmieniło w Polsce i na świecie, to i cennik zmienił się znacznie – o dziwo, tym razem na plus J
Składowe ceny kredytów dla spółki
W większości przypadków kredyt bankowy dla spółki dzieli się na 2 główne koszty: prowizję bankową oraz oprocentowanie. Oczywiście dochodzą czasem różne inne dodatkowe opłaty, jednak każdy z banków ma inną politykę w tym zakresie więc ciężko tutaj wysnuć jedną uniwersalną zasadę. Wracając jednak do tych dwóch podstawowych: prowizja bankowa jest to opłata płacona w momencie udzielenia kredytu, wyliczania procentowo od kwoty kredytu o jaki wnioskuje klient. Z kolei oprocentowanie jest to połączenie międzybankowej stawki WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate), czyli stawki po jakiej pożyczają sobie wzajemnie pieniądze banki oraz marży, czyli de facto kosztu kredytu jaki pobiera bank za pożyczone nam pieniądze. Oprocentowanie naliczane jest najczęściej w skali roku i tak tez rozliczane.
Czemu zmieniły się ceny kredytów dla spółek?
Nie idąc zbyt mocno w kryzys powodowany Covid-19 największy wpływ na spadek cen kredytów bankowych dla spółek miał spadek stóp procentowych. Obecnie osiągają one ledwo ponad kilka dziesiętnych procent ponad stan zerowy (na dziś stopa referencyjna NBP wynosi 0,1%), więc generują mniejszy koszt dla banków jeśli chodzi o obrót pieniądzem. A właśnie od tych stóp procentowych wyliczany jest WIBOR, który z kolei jest częścią składową oprocentowania kredytu. Mówić prościej: niższe stopy procentowe NBP to niższy WIBOR, niższy WIBOR to niższe oprocentowanie kredytu.
Jak dziś wyglądają ceny kredytów dla spółek?
Oczywiście jak zawsze powtarzam przy kredytach dla spółek „każdy bank ma swoje procedury i regulaminy…” więc i w przypadku cen każdy bank ma swoją politykę (im trudniejszą sytuacje ma spółka, tym droższy kredyt). Nie mniej można śmiało wysnuć średnie rynkowe ceny dla poszczególnych kredytów, które będą miarodajne dla całego runku bankowego. A zatem oto aktualne ceny kredytów bankowych:
– prowizja bankowa: od 0% do 2,5%-3%,
– oprocentowanie: dla kredytów zabezpieczonych nieruchomością średnio od 2% do 3,5%-4%, dla kredytów bez nieruchomości od 3% do 5%.
Czy warto teraz brać kredyt dla spółki?
Po pierwsze: uważam, że jeśli nie musisz to nigdy nie należy brać kredytów. Kredyt to pieniądz obarczony kosztem banku, który trzeba zapłacić. Zatem zawsze najtańsza opcją będzie finansowanie z własnych środków spółki. Po drugie: zakładam, że nikt nie bierze kredytów dla spółki dla kaprysu czy przyjemności tylko z realnej potrzeby. Zatem obecnie jest dobry czas na branie kredytów, szczególnie tych krótkotrwałych (obrotówki/linie/debety) – jest szansa, że całość kredytu zakończy się zanim wzrosną stopy procentowe i WIBOR.
A tymczasem, jeśli szukasz kredytu bez zabezpieczenia dla Twojej spółki i potrzebujesz pomocy zgłoś się TUTAJ.
Pozdrawiam,
Daniel Kamiński
0 komentarzy