Czy Twoja spółka ma swój BIK? – Kaminski-Finance

W poprzednim wpisie na blogu (znajdziesz go TUTAJ) pisałem Ci o tym, jakie korzyści otrzymujesz wykupując swój osobisty dostęp do raportów BIK na www.bik.pl. Zauważyłem jednak, że zostawiłem nierozwiązane jedno podstawowe pytanie: czy spółka ma swój BIK? Dziś chciałbym Ci to wyjaśnić.

Poprzedni wpis mocno traktował o zaletach dostępu do BIK zarówno jeśli jesteś członkiem zarządu, ale także jeśli jesteś udziałowcem spółki. Ważne jest jednak abyś wiedział, że istnieje także coś takiego jak BIK Firmowy – trafiają tam dane kredytowe i pożyczkowe z banków, leasingów, faktoringów i firm pożyczkowych.

Spółki mają swój rejestr BIK

 

Jest to tak naprawdę analogiczny rejestr jak w przypadku osób fizycznych, z tym, że przetwarzane w nim dane tyczą się działalności gospodarczych (CEIDG) oraz wszelkich spółek. Również do tego raportu można mieć dostęp i warto. Oczywiście, ryzyko wzięcia kredytu na spółkę bez jej wiedzy jest znikome (ilość dokumentów, wizytacje przedstawicieli banku na miejscu), jednak warto dostęp do takiego raportu posiadać choćby pod katem pozostałych plusów: ułatwi pracę doradcy podczas starania się o kredyt i pozwoli na bieżąco kontrolować płatności rat kredytów, leasingów i pożyczek. Kluczowe to może być w dużych firmach, w których oddelegowujesz robienie płatności za raty na barki managerów lub księgowych.

 

 

Dbaj także o raport BIK swojej spółki

 

Czy czymś zatem ten raport różni się od raporty dla osoby fizycznej? Tak. Nie ma w nim punktacji. Póki co nie został tam dodany system zliczania punktów dodający punkty za terminowa wpłatę i odejmujący za złą spłatę lub zrobione zapytanie kredytowe. Póki co. Nie oznacza to oczywiście, że nie widać pełnej historii płatności. Po prostu analityk musi „ręcznie” sprawdzić jak poszczególne zobowiązania są spłacane i nie może skorzystać ze skrótowej wersji wyrażonej punktami. Dodatkowo widać wszelkie bieżące opóźnienia i zaległe raty – zatem nie uda się nic w tej materii ukryć.

 

Mimo, że dbanie o wszystkie bazy bankowe Twoje i Twojej spółki może wydać Ci się czasochłonne, całość operacji kończy się de facto na założeniu konta i opłaceniu abonamentu. Reszta działań jest już po stronie BIK’u – on przetwarza informacje o Tobie i Twojej spółce napływające z rynku finansowego i informuje Cie o wszelkich niepokojących zdarzeniach.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.