Kredyt dla spółki na prywatną nieruchomość – Kaminski-Finance

Podczas wnioskowania o kredyt dla spółki zostaniesz zapytany, jakie oferujesz bankowi zabezpieczenia kredytu. Oprócz stricte prawnych zabezpieczeń jak gwarancje czy poręczenia bank zapyta Cię o nieruchomość. Co w sytuacji, gdy Twoja spółka nie ma nieruchomości ale prezes/udziałowiec mają swoje prywatne domy/mieszkania? Co w sytuacji, gdybyś był potrzebny kredyt dla spółki na prywatną nieruchomość?

Kredyt dla spółki pod prywatną nieruchomość?

Musisz na początku wiedzieć, że są oczywiście kredyty (do pewnych kwot), które nie wymagają zabezpieczenia hipotecznego (pełne info znajdziesz TUTAJ) ale powyżej tych kwot (albo w przypadku trudniejszych spraw) takie zabezpieczenie hipoteczne będzie wymagane. Wracając jednak do tematyki samej hipoteki w kredycie dla spółki, musisz wiedzieć, że podstawą jest zawsze nieruchomość, której właścicielem jest spółka. Jest to najstabilniejsze i najbardziej pożądane zabezpieczenie przez banki.

 

 

Prywatny dom pod kredyt dla spółki

 

 Na całe szczęście banki są elastyczne i w przypadku, gdy spółka nie może przedstawić hipotecznego zabezpieczenia, przewidują pewne alternatywy. Jedną z nich jest użyczenie pod kredyt nieruchomości prywatnej należącej do zarządu/udziałowców w postaci, domu, mieszkania czy działki (o ile ich wartość i położenie na to pozwalają). Nie trzeba nawet w żaden sposób aportować takiej nieruchomości do spółki. Banki są przygotowane na formę zwykłego użyczenia/poręczenia tą nieruchomością za kredyt dla spółki.

Oczywiście kluczową kwestią jest zgoda członka zarządu/udziałowcy, aby takiej nieruchomości pod kredyt użyczyć. Tak samo, jeśli współwłaścicielami tej nieruchomości są inne osoby (np. współmałżonek), to również taka osoba musi wyrazić na takie zabezpieczenie zgodę. Dodatkowo trzeba pamiętać o wszelkich prawach i zobowiązaniach, jakie na nieruchomości ciążą. Inne hipoteki, służebności czy dożywocia mogą stanowić przeszkodę dla banku.

Reasumując, jeśli Twoja spółka nie posiada nieruchomości nie poddawaj się z kredytem. Pod pewnymi warunkami bank przyjmie prywatna nieruchomość zarządu/udziałowca jako zabezpieczenie kredytu i udzieli finansowania Twojej spółce.

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.