Kredyt dla zagranicznej spółki – Kaminski-Finance

W czasach wszechobecnej globalizacji, przepływu ludzi i kapitału z kraju do kraju, coraz więcej naszych rodaków zakłada swoje firmy za granicą. Cześć z nich to różnego rodzaju spółki (np. brytyjska LTD). W związku z tym trafiają mi się pytania od nich, czy w Polsce można dostać kredyt dla zagranicznej spółki. Dziś chciałbym ten temat wyjaśnić.

Oczywiście jak zawsze w przypadku kredytów dla spółek, nie ma jednej uniwersalnej zasady – każda sytuacja jest indywidualna i wymaga indywidualnych negocjacji z bankiem. Można jednak przyjąć pewną ogólnopolską tendencję, jaką przyjmują polskie banki przy kredytach dla zagranicznej spółki.

Generalnie w większości przypadków polski bank nie będzie chciał udzielić finansowania spółce zagranicznej.

 

Banki przeważnie nie kredytują zagranicznych spółek

 

Dlaczego? Odpowiedzi jest kilka: bariera językowa w dokumentach finansowych, inne systemy księgowe, inne systemy prawne czy choćby problemy z ewentualną windykacją spółki.

Oczywiście dużo zależy od wielkości i renomy spółki. Logiczne, że takie firmy jak Google, Pepsi czy General Motors raczej niemiałyby problemów z uzyskaniem kredytów w polskim banku. Ale schodząc na ziemię, co możesz zrobić, jeśli Twoja spółka nie jest jedną z wcześniej wymienionych? Jak uzyskać kredyt w polskim banku dla zagranicznej spółki? Jest kilka możliwości:

  • Spółka córka w Polsce – jeśli za granicą Twoją spółka zdobyła już pewną pozycję, chcesz prowadzić interesy w Polsce do których potrzebujesz kredytu, warto pomyśleć o otwarciu polskiej spółki-córki. Wtedy droga do kredyty będzie łatwiejsza: spółka polska będzie głównym kredytobiorcą, a spółka matka z zagranicy poręczy swoim majątkiem za zobowiązania polskiej spółki-córki,
  • Zabezpieczenie hipoteczne w Polsce – sytuacja analogiczna jak w tym ARTYKULE. Udziałowcy (Polacy) mogą zachęcić polski bank do udzielenia kredytu spółce zagranicznej poprzez przedstawienie zabezpieczenia hipotecznego (domu/mieszkania/działki) w Polsce. Uwiarygodni to całość transakcji i ułatwi negocjacje z bankiem,
  • Poręczenie polskiej spółki – innym wyjściem jest też postaranie się, aby któraś z polskich spółek (np. Twój dobry kontrahent) poręczyła za kredyt dla Twojej zagranicznej spółki. Może się to wydawać trudne, jeśli jednak Twoja spółka jest kluczowym kontrahentem dla innej, polskiej, to może się to wydać całkowicie rozsądnym rozwiązaniem aby utrzymać obecny poziom Waszego wspólnego biznesu.

Oczywiście wszystkie powyższe sytuacje jedynie ułatwiają rozmowę z bankiem i nie przesądzają o pozytywnym efekcie. Warto jednak wziąć je pod uwagę jako argument przemawiający za udzieleniem Twojej spółce finansowania.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.