Jaki jest minimalny staż spółki do kredytu? – Kaminski-Finance

Witaj,

Temat ten obrósł taką ilością legend, że aż sam się dziwię dlaczego klienci wierzą w niektóre z nich. Podstawowa rzecz od jakiej musimy zacząć to taka, że każdy bank działa na zasadzie szacowania ryzyka. Ocenia, czy warto danemu klientowi pożyczyć pieniądze i jakie są szanse statystyczne szanse, że jednak pożyczonych pieniędzy klient nie odda. Bank przyjmuje do tych szacunków wiele danych: wyniki, bazy bankowe, sytuacje gospodarczą i właśnie staż spółki. Dlaczego? Jak już wspomniałem – statystyka. Statystycznie duży odsetek firm (media donoszą o 70%) upada w ciągu pierwszych 3 lat, dlatego właśnie banki boja się start-upów. Jakie są zatem wymagane progi stażów przez banki?

 

 

Wymarzony staż dla banku wynosi minimum 24 miesiące

 

Jest to pewnego rodzaju sztamp, praktycznie każdy bank deklaruje, że taka spółka jest chętnie przez nich obsługiwana. Oczywiście są też i mniej restrykcyjne banki, które w ramach pewnego rodzaju uproszczenia swoich oczekiwań dopuszczają spółki o stażu krótszym niż 24 miesiące, ale nie młodsze niż 12 miesięcy.

Co zatem ze start-upowcami, podmiotami, w których staż spółki jest niewielki? Co do zasady nie są finansowane. No właśnie – „co do zasady”. Jak zawsze w życiu bywa i od tej zasady są pewne wyjątki. Już tłumaczę jakie:

  1. Przekształcenie z CEIDG w Spółkę – to sytuacja, w której prowadząc swój biznes w postaci klasycznej działalności gospodarczej chcesz zmienić swoją formę działalności w spółkę (dochodzi wspólnik lub inna forma wyda Ci się korzystniejsza). Wtedy bank może potraktować tę nową spółkę nie jako start-up ale jako de facto kontynuację poprzedniej firmy. Oczywiście nie każdy bank taką możliwość dopuszcza, nie mniej warto ją rozważyć.
  2. Spółka celowa – jak to w życiu bywa, ten kto ma „plecy” ma łatwiej. A poważnie mówiąc, banki mają świadomość, że czasem powołuje się spółki celowe do przeprowadzenia konkretnych inwestycji lub celów biznesowych. Wtedy bank bierze pod uwagę taką spółkę i patrzy na nią przez pryzmat „spółki/firmy-matki” – wtedy taka nowa spółka nie jest już postrzegana jako start-up i ma szansę na otrzymanie finansowania.
  3. Spółka z dobrym pomysłem/biznesplanem – tutaj warto zadać proste pytanie: jak myślisz, czy jeśli będziesz mieć genialny pomysł, dochodowy, mający realne szanse powodzenia, który nie koniecznie musi być innowacyjny ale na tyle ciekawy biznesowo, że zapewne zmieni reguły gry na danym rynku, to czy nie znajdzie się bank, który udzieli Ci finansowania na taki projekt nawet jeśli Twoja firma będzie miała 1 dzień? Jasne, że tak. Tutaj jednak dużo zależy od Ciebie i Twojego pomysłu.

Reasumując: banki są dość restrykcyjne jeśli chodzi o finansowanie spółek, w szczególności oczekują aby staż spółki był odpowiednio długi aby udowodnić, że Twoja firma potrafi przetrwać na rynku. Oczywiście, są od tej zasady wyjątki takie jak przytoczyłem powyżej. Pamiętaj jednak, że musisz się do tego mocno przygotować i dobrze mieć wsparcie w człowieku z branży, który wdroży Cię w oczekiwania banków i otworzy przed Tobą „bankowe drzwi”.

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.