Największe plusy kredytów dla spółek – Kaminski-Finance

Kredyty dla spółek, jak wszystko na świecie, mają swoje plusy i minusy. Najczęściej widzimy te negatywne aspekty: dużo dokumentacji, trudny proces kredytowy i długi czas na decyzję. Dzisiaj jednak chciałbym Tobie pokazać największe plusy kredytów dla spółek. Być może dzięki temu spojrzysz na tą tematykę z innej strony. Oto one:

3 największe plusy kredytów dla spółek

  • Decydują ludzie – póki co decyzję o przyznaniu lub nie kredytu dla spółki podejmuje człowiek. Różni to o tyle kredyty dla spółek od kredytów detalicznych, że decyzję w przypadku kredytu dla osoby fizycznej bardzo często podejmuje w tych czasach komputer. A komputer jak to komputer – decyzję podejmuje zero-jedynkowo. Tutaj wychodzi podstawowa korzyść z kredytów dla spółek. Z analitykiem/decydentem można próbować rozmawiać, można wyjaśnić dany negatywny aspekt Twojej spółki, można spróbować przedstawić sytuację korzystniej niż pozornie wygląda. Daje to pewne pole manewru, gdy sytuacja Twojej spółki nie jest idealna.
  • Pełna księgowość – w większości przypadków spółki prowadzą swoją księgowość na zasadach pełnych ksiąg rachunkowych. Jest to o tyle ciekawe, że pełne księgi dość dokładnie są w stanie pokazać sytuację spółki. Dzieje się to dzięki wyliczeniu współczynników analitycznych w standingu finansowym przez analityka bankowego (co to standing finansowy dowiesz się TUTAJ). Pozawala to spojrzeć na spółkę szerzej, przez pryzmat kilkudziesięciu współczynników a nie tylko 1-3 parametrów. Dobrym przykładem jest tutaj choćby klasyczna działalność gospodarcza (CEIDG) na najpopularniejszej Książce Przychodów i Rozchodów. Podczas jej analizy analityk tak naprawdę bada 2 główne czynniki: przychód i dochód. Jeśli oba z nich są za niskie, firma kredytu nie dostanie. W przypadku spółek tych współczynników jest tak wiele, że nawet słaby wynik w którymkolwiek z nich nie przekreśla całości transakcji.
  • Kwoty kredytów – inaczej niż w przypadku klasycznej działalności wygląda też kwestia maksymalnych kwot kredytów bez zabezpieczeń w postaci nieruchomości. O ile maksymalną realną kwotą w przypadku działalności (CEIDG) jest w mojej ocenie ok. 300.000 zł, o tyle w przypadku spółek z dobrą sytuacją i dobrym standingiem finansowym ta kwota może urosnąć nawet do 1,5-2 mln złotych. Warto zatem czasem choćby z tego względu przekształcić swoja działalność gospodarczą w spółkę, w sytuacji gdy robimy coraz większe kwotowo interesy i będziemy potrzebować analogicznie większego kredytowania.

Kredyty dla spółek też mają swoje plusy

 

Kredyty dla spółek to skomplikowane produktu finansowe. Nie należy jednak zapominać, że mają też swoje zalety warte odnotowania. Ww. największe plusy kredytów dla spółek mocno wpływają na to, że warto się nimi zainteresować.

 

 

Pozdrawiam,

Daniel Kamiński

2 komentarze

  1. MDM

    Witam
    Ile musi mieć spółka żeby jakiś bank dał kredyt?

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.